Светско првенство во ракомет за мажи 2023
Податоци за турнирот | |
---|---|
Домаќин | Полска Шведска |
Датуми | 12–29 јануари |
Екипи | 32 (од 5 конфедерации) |
Одржувалишта | 9 (во 9 градови-домаќини) |
Конечен исход | |
Првак | Данска (3. титула) |
Второпласиран | Франција |
Третопласиран | Шпанија |
Четвртопласиран | Шведска |
Статистикa за турнирот | |
Натпревари | 112 |
Дадени голови | 6555 (58.53 по натпр.) |
Гледачи | 618.112 (5.519 по натпр.) |
Следно → |
Светското првенство во ракомет за мажи 2023 ќе биде 28. по ред светско првенство организирано од Меѓународната ракометна федерација. Ќе се одржи во Шведска и Полска од 12 до 29 јануари 2023.
Кандидатури
[уреди | уреди извор]За организирање на првенството првично биле заинтересирани осум држави:[1]
Сепак, до крајниот датум за поднесување пријави 15 април 2015, само три држави доставиле документи за жрепката за домаќин.[2] На 21 април 2015 било објавено дека Шведска и Полска имаат договорено намера заедно да го организираат првенството:[3]
Полска и Шведска се избрани за домаќини на конгресот на ИХФ одржан на 6 ноември 2015. Ова ќе биде прво учество на Полска како домаќин на светско ракометно првенство.[4]
Сали
[уреди | уреди извор]Ова првенство ќе се одржи во 9 градови (шест во Полска и три во Шведска): Гдањск, Лоѓ, Вроцлав, Катовице, Гливице, Краков, Стокхолм, Малме и Гетеборг. Првиот натпревар и финалето ќе се одиграат во Стокхолм.[5]
Гдањск | Лоѓ | Вроцлав | Катовице | Гливице |
---|---|---|---|---|
Ерго Арена | Атлас Арена | Сала на стогодишнината | Сподек | Гливице Арена |
Капацитет: 11,409 | Капацитет: 13,805 | Капацитет: 11,500 | Капацитет: 13,752 | Капацитет: 14,666 |
Краков | Стокхолм | Малме | Гетеборг | |
Таурон Арена Краков | Теле2 Арена | Малме Арена | Скандинавиум | |
Капацитет: 15,030 | Капацитет: 35,000 | Капацитет: 12,600 | Капацитет: 12,312 | |
Квалификации
[уреди | уреди извор]Натпревар | Датуми | Домаќин | Места | Пласирани |
---|---|---|---|---|
Домаќини | 6 ноември 2015 | Сочи | 2 | Полска Шведска |
Светско првенство 2021 | 31 јануари 2021 | Египет | 1 | Данска |
Европско првенство 2022 | 14-30 јануари 2022 | Унгарија Словачка |
4 | Франција Норвешка Шпанија |
Африканско првенство 2022 | 11-18 јули 2022 | Египет | 5 | Алжир Зелен ’Рт Египет Мароко Тунис |
Азиско првенство 2022 | 18-31 јануари 2022 | Дамам | 4 | Бахреин Иран Катар Саудиска Арабија Јужна Кореја |
Ракометно првенство за мажи на Јужна и Средна Америка 2022 | 25-29 јануари 2022 | Ресифе | 4 | Аргентина Бразил Чиле Уругвај |
Ракометно првенство за мажи на Северна Америка и Карибите 2022 | 26-30 јуни 2022 | Мексико | 1 | САД |
Европски квалификации | 7 ноември 2021 - 16 април 2022 | Различни | 9 | Белгија Хрватска Германија Унгарија Исланд Црна Гора Македонија Португалија Србија |
Вајлд карта | 28 јуни 2022 | — | 1+1 | Холандија Словенија |
Пласирани репрезентации
[уреди | уреди извор]Држава | Пласирана како | Пласирана на | Претходни учества1, 2 |
---|---|---|---|
Полска | Домаќин | 6 ноември 2015 | 16 (1958, 1967, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Шведска | Домаќин | 6 ноември 2015 | 25 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Данска | Светски првак | 31 јануари 2021 | 24 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1993, 1995, 1999, 2003, 2005, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Шпанија | Најдобри три на европското првенство 2022 | 25 јануари 2022 | 20 (1958, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Франција | Најдобри три на европското првенство 2022 | 26 јануари 2022 | 23 (1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1974, 1978, 1990, 1995, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Норвешка | Најдобри три на европското првенство 2022 | 28 јануари 2022 | 16 (1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1993, 1997, 1999, 2001, 2005, 2007, 2009, 2011, 2017, 2019, 2021) |
Аргентина | Првата четворка во првенството на Јужна и Централна Америка 2022 | 26 јануари 2022 | 13 (1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021,) |
Бразил | Првата четворка во првенството на Јужна и Централна Америка 2022 | 26 јануари 2022 | 15 (1958, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Чиле | Првата четворка во првенството на Јужна и Централна Америка 2022 | 26 јануари 2022 | 6 (2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Уругвај | Првата четворка во првенството на Јужна и Централна Америка 2022 | 26 јануари 2022 | 1 (2021) |
Катар | Полуфиналист на Азиското првенство 2022 | 24 јануари 2022 | 8 (2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Бахреин | Полуфиналист на Азиското првенство 2022 | 24 јануари 2022 | 4 (2011, 2017, 2019, 2021) |
Иран | Полуфиналист на Азиското првенство 2022 | 24 јануари 2022 | 1 (2015) |
Саудиска Арабија | Полуфиналист на Азиското првенство 2022 | 26 јануари 2022 | 9 (1997, 1999, 2001, 2003, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019) |
Јужна Кореја | Петто место на Азиското првенство 2022 | 30 јануари 2022 | 13 (1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2007, 2009, 2011, 2013, 2019, 2021) |
Белгија | Европска класификација | 19 март 2022 | 0 (дебитант) |
Хрватска | Европска класификација | 16 април 2022 | 14 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Германија | Европска класификација | 16 април 2022 | 26 (1938, 1954, 1958, 1961, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Унгарија | Европска класификација | 16 април 2022 | 21 (1958, 1964, 1967, 1970, 1974, 1978, 1982, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 1999, 2003, 2007, 2009, 2011, 2013, 2017, 2019, 2021) |
Исланд | Европска класификација | 16 април 2022 | 21 (1958, 1961, 1964, 1970, 1974, 1978, 1986, 1990, 1993, 1995, 1997, 2001, 2003, 2005, 2007, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Македонија | Европска класификација | 17 април 2022 | 7 (1999, 2009, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Црна Гора | Европска класификација | 17 април 2022 | 1 (2013) |
Португалија | Европска класификација | 17 април 2022 | 4 (1997, 2001, 2003, 2021) |
Србија | Европска класификација | 17 април 2022 | 4 (2009, 2011, 2013, 2019) |
Египет | Најдобрите пет на Африканското првенство во 2022 | 15 јули 2022 | 16 (1964, 1993, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2007, 2009, 2011, 2013, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Зелен ’Рт | Најдобрите пет на Африканското првенство во 2022 | 15 јули 2022 | 1 (2021) |
Тунис | Најдобрите пет на Африканското првенство во 2022 | 15 јули 2022 | 16 (1967, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2015, 2015, 2017, 2019, 2021) |
Мароко | Најдобрите пет на Африканското првенство во 2022 | 15 јули 2022 | 7 (1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2007, 2021) |
Алжир | Најдобрите пет на Африканското првенство во 2022 | 18 јули 2022 | 15 (1974, 1982, 1986, 1990, 1995, 1997, 1999, 2001, 2003, 2005, 2009, 2011, 2013, 2015, 2021,) |
САД | Шампион на Северна Америка и Карибите првенство 2022 | 30 јуни 2022 | 6 (1964, 1970, 1974, 1993, 1995, 2001) |
Холандија | Вајлд карта | 28 јуни 2022 | 1 (1961) |
Словенија | Вајлд карта | 28 јуни 2022 | 9 (1995, 2001, 2003, 2005, 2007, 2013, 2015, 2017, 2021) |
- 1 Болдирано укажуваа на победникот таа година
- 2 Закосено укажуваа на домаќинот таа година
Жрепка
[уреди | уреди извор]Извлекувањето ќе се одржи на 2 јули 2022 во симфонискиот оркестар на полското национално радио во Катовице
Шешири
[уреди | уреди извор]Шешир 1 | Шешир 2 | Шешир 3 | Шешир 4 |
---|---|---|---|
Данска Шведска Шпанија Франција Норвешка Исланд Германија Египет |
Катар Хрватска Белгија Бразил Португалија Полска Црна Гора Македонија |
Србија Унгарија Аргентина Бахреин Саудиска Арабија Зелен ’Рт Чиле Мароко |
Уругвај Тунис Алжир Иран Јужна Кореја САД Холандија Словенија |
Судии
[уреди | уреди извор]Судиските парови беа избрани на 16 ноември 2022.
|
|
|
Прелиминарна фаза
[уреди | уреди извор]Група А
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Шпанија | 3 | 3 | 0 | 0 | 99 | 73 | +26 | 6 | Главна фаза |
2 | Црна Гора | 3 | 2 | 0 | 1 | 94 | 94 | 0 | 4 | |
3 | Иран | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 93 | −15 | 2 | |
4 | Чиле | 3 | 0 | 0 | 3 | 83 | 94 | −11 | 0 | Претседателски куп |
12 јануари 2023 18:00 |
Чиле | 24–25 | Иран | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 1007 Судии: А. Коњичанин, Д. Коњичанин (БиХ) |
Фојхтман 6 | (11–13) | Ораеи 7 | ||
2× | Извештај | 8× 2× 1× |
12 јануари 2023 20:30 |
Шпанија | 30–25 | Црна Гора | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 1808 Судии: А. Брунер, М. Салах (ШВА) |
Одриозола 6 | (15–12) | Вујовиќ 7 | ||
4× | Извештај | 6× |
14 јануари 2023 18:00 |
Црна Гора | 34–31 | Иран | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 2600 Судии: Д. Сантос, P. Фонсека (ПОР) |
Вујовиќ 10 | (19–16) | Ораеи, Садеги 7 | ||
2× | Извештај | 4× 1× |
14 јануари 2023 20:30 |
Шпанија | 34–26 | Чиле | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 3150 Судии: А. Емам, Х. Хедаја (ЕГИ) |
Дујшебаев 6 | (18–15) | Фојхтман 8 | ||
3× | Извештај | 4× 3× |
16 јануари 2023 18:00 |
Црна Гора | 35–33 | Чиле | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 1100 Судии: К. Ердоган, И. Оздениз (ТУР) |
Вујовиќ 12 | (20–18) | Фојхтман 9 | ||
6× 2× 1× | Извештај | 1× 1× |
16 јануари 2023 20:30 |
Иран | 22–35 | Шпанија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 1403 Судии: Бон-ок, Се-ок (КОР) |
Тројца играчи 4 | (11–21) | Дујшебаев, Феран Соле 6 | ||
4× 1× | Извештај | 2× |
Група Б
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Франција | 3 | 3 | 0 | 0 | 102 | 78 | +24 | 6 | Главна фаза |
2 | Словенија | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 77 | +19 | 4 | |
3 | Полска | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 82 | −8 | 2 | |
4 | Саудиска Арабија | 3 | 0 | 0 | 3 | 66 | 101 | −35 | 0 | Претседателски куп |
11 јануари 2023 21:00 |
Франција | 26–24 | Полска | Сподек, Катовице Гледачи: 9999 Судии: М. Куртагиќ, М. Ветервик (ШВЕ) |
Махе 5 | (14–13) | Сиќко 7 | ||
1× 4× | Извештај | 1× 2× |
12 јануари 2023 20:30 |
Саудиска Арабија | 19–33 | Словенија | Сподек, Катовице Гледачи: 1371 Судии: К. Ердоган, И. Оздениз (ТУР) |
Ал-Мувалад 4 | (8–16) | Јанц 6 | ||
4× 1× | Извештај | 4× |
14 јануари 2023 18:00 |
Франција | 41–23 | Саудиска Арабија | Сподек, Катовице Гледачи: 6200 Судии: Бон-ок, Се-ок (КОР) |
Лен 8 | (24–14) | Ал-Салем 5 | ||
1× | Извештај | 3× 1× 1× |
14 јануари 2023 20:30 |
Полска | 23–32 | Словенија | Сподек, Катовице Гледачи: 9999 Судии: В. Хорачек, Ј. Новотни (ЧЕШ) |
Морито 6 | (11–17) | Долонец 7 | ||
5× | Извештај | 6× |
16 јануари 2023 18:00 |
Словенија | 31–35 | Франција | Сподек, Катовице Гледачи: 6400 Судии: А. Брунер, М. Салах (ШВА) |
Влах 9 | (14–16) | Махе, Ремили 7 | ||
3× 1× | Извештај | 6× |
16 јануари 2023 20:30 |
Полска | 27–24 | Саудиска Арабија | Сподек, Катовице Гледачи: 9999 Судии: Д. Сантос, Р. Фонсека (ПОР) |
Морито 9 | (13–12) | Ал-Абас 5 | ||
7× | Извештај | 1× 1× |
Група Ц
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Шведска | 3 | 3 | 0 | 0 | 107 | 57 | +50 | 6 | Главна фаза |
2 | Бразил | 3 | 2 | 0 | 1 | 83 | 78 | +5 | 4 | |
3 | Зелен ’Рт | 3 | 1 | 0 | 2 | 88 | 89 | −1 | 2 | |
4 | Уругвај | 3 | 0 | 0 | 3 | 61 | 115 | −54 | 0 | Претседателски куп |
12 јануари 2023 18:00 |
Зелен ’Рт | 33–25 | Уругвај | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 6312 Судии: М. Мерц, Т. Кутлер (ГЕР) |
Фајардо 6 | (17–11) | Ростањо, Рубо 5 | ||
2× | Извештај | 1× |
12 јануари 2023 20:30 |
Шведска | 26–18 | Бразил | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 11627 Судии: Б, Лах, Д. Сок (СЛО) |
Готфридсон 6 | (11–9) | Родригес 4 | ||
3× | Извештај | 3× 1× |
14 јануари 2023 18:00 |
Бразил | 35–24 | Уругвај | Скандинавиум, Гетеборг Судии: М. Секулиќ, В. Јовандиќ (СРБ) |
Хакбарт 7 | (19–10) | Капело 5 | ||
4× 1× | Извештај | 1× 1× |
14 јануари 2023 20:30 |
Шведска | 34–27 | Зелен ’Рт | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 11750 Судии: К. Гасми, Р. Гасми (ФРА) |
Петерсон, Ване 5 | (19–8) | Лејси, Морено 6 | ||
1× | Извештај | 5× |
16 јануари 2023 18:00 |
Бразил | 30–28 | Зелен ’Рт | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 5191 Судии: Х. Клевен, Л. Јорум (НОР) |
Дупо 7 | (17–15) | Морено 7 | ||
2× | Извештај | 4× |
16 јануари 2023 20:30 |
Уругвај | 12–47 | Шведска | Скандинавиум, Гетеборг Судии: Ј. Белкири, С А. Хамиди (АЛЖ) |
де Агрела 5 | (8–25) | Јохансон 11 | ||
Извештај |
Група Д
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Португалија | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 74 | +11 | 4 | Главна фаза |
2 | Исланд | 3 | 2 | 0 | 1 | 96 | 81 | +15 | 4 | |
3 | Унгарија | 3 | 2 | 0 | 1 | 85 | 82 | +3 | 4 | |
4 | Јужна Кореја | 3 | 0 | 0 | 3 | 76 | 105 | −29 | 0 | Претседателски куп |
12 јануари 2023 18:00 |
Унгарија | 35–27 | Јужна Кореја | Градината Хускварна, Јеншепинг Гледачи: 2738 Судии: Ј. Белкири, С А. Хамиди (АЛЖ) |
Лекаи 7 | (21–11) | Тројца играчи 5 | ||
8× 1× 1× | Извештај | 3× 2× |
12 јануари 2023 20:30 |
Исланд | 30–26 | Португалија | Градината Хускварна, Јеншепинг Гледачи: 2738 Судии: Шулце, Тоенис (ГЕР) |
Елисон 9 | (15–15) | Портела 8 | ||
3× 1× 5× | Извештај | 1× 1× |
14 јануари 2023 18:00 |
Португалија | 32–24 | Јужна Кореја | Градината Хускварна, Јеншепинг Гледачи: 4615 Судии: И. Павиќевиќ, М. Ражнатовиќ (МНЕ) |
Гомес 7 | (15–12) | Ли Х-сик 4 | ||
5× | Извештај | 3× |
14 јануари 2023 20:30 |
Исланд | 28–30 | Унгарија | Градината Хускварна, Јеншепинг Гледачи: 4615 Судии: Шарлот и Жил Бонавантура (ФРА) |
Елисон 9 | (17–12) | Анчин 6 | ||
3× | Извештај | 5× 1× |
16 јануари 2023 18:00 |
Јужна Кореја | 25–38 | Исланд | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 3608 Судии: М. Мерц, Т. Кутлер (ГЕР) |
Канг, Ким Ј 4 | (13–19) | Ríkharðsson 11 | ||
3× | Извештај | 5× 1× |
16 јануари 2023 20:30 |
Португалија | 27–20 | Унгарија | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 3608 Судии: Ѓ. Начевски, С. Николов (МКД) |
Коста 6 | (16–9) | Бобо 5 | ||
2× 1× | Извештај | 3× 1× |
Група Е
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Германија | 3 | 3 | 0 | 0 | 102 | 81 | +21 | 6 | Главна фаза |
2 | Србија | 3 | 2 | 0 | 1 | 103 | 85 | +18 | 4 | |
3 | Катар | 3 | 1 | 0 | 2 | 80 | 89 | −9 | 2 | |
4 | Алжир | 3 | 0 | 0 | 3 | 72 | 102 | −30 | 0 | Претседателски куп |
13 јануари 2023 18:00 |
Германија | 31–27 | Катар | Сподек, Катовице Гледачи: 3500 Судии: М. Губица, Б. Милошевиќ (ХРВ) |
Нор 8 | (18–23) | Капоте 5 | ||
1× 1× | Извештај | 4× 1× |
13 јануари 2023 20:30 |
Србија | 36–27 | Алжир | Сподек, Катовице Гледачи: М. Гателис, В. Мажеика Судии: 3500 (ЛИТ) |
Марсениќ 9 | (19–27) | Arib 5 | ||
4× | Извештај | 4× 1× |
15 јануари 2023 18:00 |
Германија | 34–33 | Србија | Сподек, Катовице Гледачи: 4600 Судии: М Хансен, Ј. Мадсен (ДАН) |
Мертенс 7 | (19–17) | Кукиќ 7 | ||
5× 1× | Извештај | 2× 1× |
15 јануари 2023 20:30 |
Катар | 29–24 | Алжир | Сподек, Катовице Гледачи: 3200 Судии: А. Емам, Х. Хедаја (ЕГИ) |
Гачевиќ, Мадади 7 | (12–11) | Абди, Дауд 5 | ||
4× 2× | Извештај | 2× 1× |
17 јануари 2023 18:00 |
Алжир | 21–37 | Германија | Сподек, Катовице Гледачи: 2350 Судии: С. Адам, О. Бакнеж (УНГ) |
Ајуб Абди 4 | (9–16) | Колбахер 10 | ||
2× 1× 1× | Извештај | 1× |
17 јануари 2023 20:30 |
Катар | 24–34 | Србија | Сподек, Катовице Судии: В. Хорачек, Ј. Новотни (ЧЕШ) |
Тројца играчи 5 | (14–17) | Радивојевиќ 7 | ||
3× | Извештај | 4× 2× |
Група Ф
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Норвешка | 3 | 3 | 0 | 0 | 98 | 74 | +24 | 6 | Главна фаза |
2 | Холандија | 3 | 2 | 0 | 1 | 89 | 70 | +19 | 4 | |
3 | Аргентина | 3 | 1 | 0 | 2 | 75 | 87 | −12 | 2 | |
4 | Македонија | 3 | 0 | 0 | 3 | 77 | 108 | −31 | 0 | Претседателски куп |
13 јануари 2023 18:00 |
Аргентина | 19–29 | Холандија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 2418 Судии: М. Хансен, Ј. Мадсен (ДАН) |
Паркер, Симонет 5 | (11–14) | Смитс 7 | ||
3× 1× | Извештај | 3× 1× |
13 јануари 2023 20:30 |
Норвешка | 39–27 | Македонија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 4048 Судии: С. Адам, О, Бакнеж (УНГ) |
Абелвик Род, Сагосен 6 | (18–11) | Талески 7 | ||
Извештај |
15 јануари 2023 18:00 |
Македонија | 24–34 | Холандија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 3300 Судии: М. Куртагиќ, М. Ветервик (ШВЕ) |
Кузмановски, Пешевски 4 | (11–18) | Смитс 10 | ||
2× 2× | Извештај | 5× 1× |
15 јануари 2023 20:30 |
Норвешка | 32–21 | Аргентина | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 3750 Судии: А. Коњичанин, Д. Коњичанин (БиХ) |
Тројца играчи 5 | (16–12) | Симомет 7 | ||
2× | Извештај | 2× |
17 јануари 2023 18.00 |
Македонија | 26–35 | Аргентина | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 2214 Судии: М. Гателис, В. Мажеика (ЛИТ) |
Талески 5 | (11–18) | Симонет 8 | ||
1× 1× | Извештај | 2× 1× |
17 јануари 2023 20:30 |
Холандија | 26–27 | Норвешка | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 2750 Судии: М. Губица, Б. Милошевиќ (ХРВ) |
Смитс 7 | (17–13) | Сагосен 7 | ||
3× 1× | Извештај |
Група Г
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Египет | 3 | 3 | 0 | 0 | 96 | 57 | +39 | 6 | Главна фаза |
2 | Хрватска | 3 | 2 | 0 | 1 | 98 | 77 | +21 | 4 | |
3 | САД | 3 | 1 | 0 | 2 | 66 | 102 | −36 | 2 | |
4 | Мароко | 3 | 0 | 0 | 3 | 70 | 94 | −24 | 0 | Претседателски куп |
13 јануари 2023 18:00 |
Мароко | 27–28 | САД | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 4817 Судии: Х. Клевен, Л. Јорум (НОР) |
Амине Харчауи 5 | (12–12) | Фофана 6 | ||
5× 1× | Извештај | 5× |
13 јануари 2023 20:30 |
Египет | 31–22 | Хрватска | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 5200 Судии: И. Гарсија, А. Марин (ШПА) |
Махмуд 7 | (16–12) | Шипиќ 5 | ||
2× | Извештај | 5× 2× |
15 јануари 2023 18:00 |
Египет | 29–19 | Мароко | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 3304 Судии: Ј. Грило, С. Ленци (АРГ) |
Када 7 | (13–9) | Лакби 5 | ||
1× 1× | Извештај | 4× 1× |
15 јануари 2023 20:30 |
Хрватска | 40–22 | САД | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 3423 Судии: М. Паолантони, М. Гарсија (АРГ) |
Карачиќ 8 | (20–10) | Хајнс 6 | ||
2× 1× | Извештај | 3× |
17 јануари 2023 18:00 |
САД | 16–35 | Египет | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 2603 Судии: М. Секулиќ, В. Јовандиќ (СРБ) |
Амитовиќ, Чан 4 | (7–19) | Четири играчи 4 | ||
2× 1× | Извештај | 2× |
17 јануари 2023 20:30 |
Хрватска | 36–24 | Мароко | Кристијанштад Арена, Кристијанштад Гледачи: 2617 Судии: Шарлот и Жил Бонавантура (ФРА) |
Циндриќ 9 | (15–13) | Ел Хакими, Резуки 5 | ||
4× 2× | Извештај | 4× |
Група Х
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Данска | 3 | 3 | 0 | 0 | 113 | 70 | +43 | 6 | Главна фаза |
2 | Бахреин | 3 | 1 | 1 | 1 | 78 | 91 | −13 | 3 | |
3 | Белгија | 3 | 1 | 0 | 2 | 87 | 102 | −15 | 2 | |
4 | Тунис | 3 | 0 | 1 | 2 | 0 | 92 | −92 | 1 | Претседателски куп |
13 јануари 2023 18:00 |
Бахреин | 27–27 | Тунис | Малме Арена, Малме Гледачи: 8870 Судии: Ѓ. Начевски, С. Николов (МКД) |
Џалал 10 | (16–15) | Рзиг 8 | ||
2× 1× | Извештај | 3× 1× |
13 јануари 2023 20:30 |
Данска | 43–28 | Белгија | Малме Арена, Малме Гледачи: 12426 Судии: М. Паолантони, М. Гарсија (АРГ) |
Хансен 10 | (22–15) | Бриџе 5 | ||
2× 1× | Извештај | 5× |
15 јануари 2023 18:00 |
Белгија | 31–29 | Тунис | Малме Арена, Малме Гледачи: 1023 Судии: И. Гарсија, А. Марин (ШПА) |
Ќерими 6 | (17–16) | Мауа 4 | ||
6× | Извештај | 2× 2× 1× |
15 јануари 2023 20:30 |
Данска | 36–21 | Бахреин | Малме Арена, Малме Гледачи: 10566 Судии: Шулце, Тоенис (ГЕР) |
Гисдел 9 | (16–9) | Салман 5 | ||
Извештај | 2× |
17 јануари 2023 18:00 |
Белгија | 28–30 | Бахреин | Малме Арена, Малме Гледачи: 9350 Судии: Ј. Грило, С. Ленци (АРГ) |
Котерс 8 | (12–15) | Мерза 6 | ||
3× 1× | Извештај | 5× |
17 јануари 2023 20:30 |
Тунис | 21–34 | Данска | Малме Арена, Малме Гледачи: 10143 Судии: И. Павиќевиќ, М. Ражнатовиќ (МНЕ) |
Дармул 6 | (14–19) | Гидсел 8 | ||
3× 1× | Извештај | 2× |
Претседателски куп
[уреди | уреди извор]Група I
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Чиле | 3 | 3 | 0 | 0 | 93 | 73 | +20 | 6 | Натпревар за 25. место |
2 | Јужна Кореја | 3 | 2 | 0 | 1 | 97 | 86 | +11 | 4 | Натпревар за 27. место |
3 | Саудиска Арабија | 3 | 1 | 0 | 2 | 74 | 87 | −13 | 2 | Натпревар за 29. место |
4 | Уругвај | 3 | 0 | 0 | 3 | 81 | 99 | −18 | 0 | Натпревар за 31. место |
18 јануари 2023 15:30 |
Чиле | 26–23 | Саудиска Арабија | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 600 Судии: К. Ердоган, И. Оздениз (ТУР) |
Фојхтман 7 | (12–13) | Ал-Абдулали 7 | ||
3× 1× | Извештај | 3× 2× 1× |
18 јануари 2023 18:00 |
Уругвај | 30–37 | Јужна Кореја | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 800 Судии: А. Емам, Х. Хедаја (ЕГИ) |
Рубо 8 | (15–23) | Мин-хо, Ју-сунг 6 | ||
4× 1× | Извештај | 4× 2× 1× |
20 јануари 2023 15:30 |
Чиле | 34–24 | Уругвај | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 600 Судии: М. Паолантони, М. Гарсија (АРГ) |
Фојхтман 6 | (17–13) | Де Агрела, Рубо 4 | ||
3× 1× 1× | Извештај | 5× 1× |
20 јануари 2023 18:00 |
Саудиска Арабија | 23–24 | Јужна Кореја | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1200 Судии: Д. Сантос, Р. Фонсека (ПОР) |
Ал-Абас, Ал-Хасан 4 | (12–17) | Донг-хјун 11 | ||
7× 1× 1× | Извештај | 8× |
22 јануари 2023 15:30 |
Јужна Кореја | 26–33 | Чиле | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 650 Судии: М. Мерц, Т. Кутлер (ГЕР) |
Џеон-гу 6 | (16–16) | Фојхтман 9 | ||
4× 2× | Извештај | 4× |
22 јануари 2023 18:00 |
Саудиска Арабија | 28–27 | Уругвај | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1250 Судии: А. Емам, Х. Хедаја (ЕГИ) |
Салем 8 | (15–14) | Рубо 11 | ||
3× 1× | Извештај | 5× 1× |
Група II
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Тунис | 3 | 3 | 0 | 0 | 93 | 0 | +93 | 6 | Натпревар за 25. место |
2 | Македонија | 3 | 2 | 0 | 1 | 108 | 83 | +25 | 4 | Натпревар за 25. место |
3 | Мароко | 3 | 1 | 0 | 2 | 78 | 97 | −19 | 2 | Натпревар за 27. место |
4 | Алжир | 3 | 0 | 0 | 3 | 77 | 98 | −21 | 0 | Натпревар за 31. место |
19 јануари 2023 15:30 |
Алжир | 25–40 | Македонија | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 600 Судии: Бон-ок, Се-ок (КОР) |
Дауд 5 | (11–19) | Манасков, Пешевски 7 | ||
4× 1× | Извештај | 2× |
19 јануари 2023 18:00 |
Мароко | 25–30 | Тунис | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 800 Судии: Д. Сантос, Р. Фонсека (ПОР) |
Резуки 9 | (13–13) | Рзиг 8 | ||
6× 1× | Извештај | 6× |
21 јануари 2023 15:30 |
Алжир | 27–28 | Мароко | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 900 Судии: К. Ердоган, И. Оздениз (ТУР) |
Абди 7 | (15–13) | Харчауи 5 | ||
4× 1× | Извештај | 4× 2× |
21 јануари 2023 18:00 |
Македонија | 28–33 | Тунис | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1300 Судии: М. Паолантони, М. Гарсија (АРГ) |
Кузмановски 8 | (14–16) | Дармул 7 | ||
7× 1× | Извештај | 9× 3× 1× |
23 јануари 2023 15:30 |
Тунис | 30–25 | Алжир | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 800 Судии: Ј. Грило, С. Ленци (АРГ) |
Буганми 8 | (15–12) | Абди 8 | ||
2× 1× | Извештај | 2× |
23 јануари 2023 18:00 |
Македонија | 40–25 | Мароко | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1050 Судии: Бон-ок, Се-ок (КОР) |
Кузмановски 8 | (18–12) | Захер 8 | ||
3× | Извештај | 1× |
Натпревар за 31. место
[уреди | уреди извор]25 јануари 2023 13:00 |
Уругвај | 33–34 | Алжир | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1050 Судии: Бон-ок, Се-ок (КОР) |
Чапаро, Рубо 6 | (17–16) | Ариб, Јацин 6 | ||
2× | Извештај | 4× |
Натпревар за 29. место
[уреди | уреди извор]25 јануари 2023 15:30 |
Саудиска Арабија | 32–30 | Мароко | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1050 Судии: М. Мерц, Т. Кутлер (ГЕР) |
Ал Салем 7 | (18–11) | Харчауи 10 | ||
5× 1× | Извештај | 2× 1× |
Натпревар за 27. место
[уреди | уреди извор]25 јануари 2023 18:00 |
Јужна Кореја | 33–36 | Македонија | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 1400 Судии: Ј. Грило, С. Ленци (АРГ) |
Џин 8 | (19–20) | Кузмановски 8 | ||
3× 1× 1× | Извештај | 5× 2× |
Натпревар за 25. место
[уреди | уреди извор]25 јануари 2023 20:30 |
Чиле | 26–38 | Тунис | Орлен Арена, Плоцк Гледачи: 2000 Судии: М. Секулиќ, В. Јовандиќ (СРБ) |
Фојхтман 8 | (10–24) | Туми 8 | ||
2× | Извештај | 4× 2× |
Главна рунда
[уреди | уреди извор]Група I
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Франција | 5 | 5 | 0 | 0 | 165 | 134 | +31 | 10 | Четвртфинале |
2 | Шпанија | 5 | 4 | 0 | 1 | 149 | 124 | +25 | 8 | |
3 | Словенија | 5 | 3 | 0 | 2 | 158 | 133 | +25 | 6 | |
4 | Полска | 5 | 2 | 0 | 3 | 123 | 127 | −4 | 4 | |
5 | Црна Гора | 5 | 1 | 0 | 4 | 126 | 154 | −28 | 2 | |
6 | Иран | 5 | 0 | 0 | 5 | 125 | 174 | −49 | 0 |
18 јануари 2023 15:30 |
Иран | 21–38 | Словенија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 1206 Судии: С. Адам, О. Бакнеж (УНГ) |
Ораеи, Садегзадех 4 | (9–20) | Макуц 6 | ||
3× | Извештај | 5× |
18 јануари 2023 18:00 |
Франција | 35–24 | Црна Гора | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 2411 Судии: М. Куртагиќ, М. Ветервик (ШВЕ) |
Ричардсон 10 | (16–13) | Божовиќ 6 | ||
3× 1× | Извештај | 4× 1× |
18 јануари 2023 20:30 |
Шпанија | 27–23 | Полска | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 7030 Судии: М Хансен, Ј. Мадсен (ДАН) |
Тројца играчи 4 | (16–15) | Сиќко 7 | ||
3× 1× | Извештај | 2× 1× 1× |
20 јануари 2023 15:30 |
Словенија | 26–31 | Шпанија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 2100 Судии: М. Куртагиќ, М. Ветервик (ШВЕ) |
Доленец 7 | (15–15) | Одриозола 6 | ||
4× 2× | Извештај | 3× |
20 јануари 2023 18:00 |
Иран | 29–41 | Франција | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 4150 Судии: А. Коњичанин, Д. Коњичанин (БиХ) |
Тројца играчи 7 | (14–18) | Бриет, Турнат 6 | ||
7× | Извештај | 1× |
20 јануари 2023 20:30 |
Црна Гора | 20–27 | Полска | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 9087 Судии: А. Брунер, М. Салах (ШВА) |
Вујовиќ 6 | (8–11) | Пјотр Једрашчик 6 | ||
3× | Извештај | 3× 1× |
22 јануари 2023 15:30 |
Црна Гора | 23–31 | Словенија | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 3200 Судии: М. Губица, Б. Милошевиќ (ХРВ) |
Вујачиќ 5 | (8–15) | Влах 6 | ||
2× | Извештај | 5× |
22 јануари 2023 18:00 |
Иран | 22–26 | Полска | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 11221 Судии: М. Гателис, В. Мажеика (ЛИТ) |
Ораеи, Садеги 6 | (10–16) | Пјетрасик 6 | ||
4× 1× | Извештај | 2× 1× |
22 јануари 2023 20:30 |
Шпанија | 26–28 | Франција | Таурон Арена Краков, Краков Гледачи: 7000 Судии: Ѓ. Начевски, С. Николов (МКД) |
Фернандес 7 | (13–13) | Тројца играчи 4 | ||
5× | Извештај | 2× |
Група II
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Шведска | 5 | 5 | 0 | 0 | 164 | 133 | +31 | 10 | Четвртфинале |
2 | Унгарија | 5 | 3 | 0 | 2 | 148 | 147 | +1 | 6 | |
3 | Исланд | 5 | 3 | 0 | 2 | 169 | 158 | +11 | 6 | |
4 | Португалија | 5 | 2 | 1 | 2 | 146 | 133 | +13 | 5 | |
5 | Бразил | 5 | 1 | 1 | 3 | 138 | 151 | −13 | 3 | |
6 | Зелен ’Рт | 5 | 0 | 0 | 5 | 138 | 181 | −43 | 0 |
18 јануари 2023 15:30 |
Португалија | 28–28 | Бразил | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 2301 Судии: Шарлот и Жил Бонавантура (ФРА) |
Ареја 7 | (12–11) | Дупо 10 | ||
1× 1× | Извештај | 3× |
18 јануари 2023 18:00 |
Зелен ’Рт | 30–40 | Исланд | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 5723 Судии: Ј. Белкири, С А. Хамиди (АЛЖ) |
Пина 11 | (13–18) | Гудјонсон 6 | ||
4× | Извештај | 3× 1× |
18 јануари 2023 20:30 |
Шведска | 37–28 | Унгарија | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 9256 Судии: Шулце, Тоенис (ГЕР) |
Ване 9 | (18–14) | Миклош Роста 7 | ||
2× | Извештај | 3× 1× |
20 јануари 2023 15:30 |
Зелен ’Рт | 23–25 | Португалија | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 3110 Судии: М. Мерц, Т. Кутлер (ГЕР) |
Делцио Пина 6 | (12–14) | Антонио Ареја 9 | ||
8× 1× | Извештај | 2× |
20 јануари 2023 18:00 |
Бразил | 25–28 | Унгарија | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 7317 Судии: И. Павиќевиќ, М. Ражнатовиќ (МНЕ) |
Монта да Силва 6 | (14–14) | Лекаи 7 | ||
3× 1× | Извештај | 6× 1× 1× |
20 јануари 2023 20:30 |
Исланд | 30–35 | Шведска | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 11801 Судии: Ѓ. Начевски, С. Николов (МКД) |
Елисон 8 | (16–17) | Пелас 8 | ||
4× 1× | Извештај | 5× 1× |
22 јануари 2023 15:30 |
Зелен ’Рт | 30–42 | Унгарија | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 3899 Судии: М. Секулиќ, В. Јовандиќ (СРБ) |
Ландим 8 | (15–22) | Тројца играчи 7 | ||
4× | Извештај | 1× |
22 јануари 2023 18:00 |
Бразил | 37–41 | Исланд | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 9871 Судии: К. Гасми, Р. Гасми (ФРА) |
Дупо 8 | (22–18) | Елисон 9 | ||
3× 1× | Извештај | 6× 1× |
22 јануари 2023 20:30 |
Шведска | 32–30 | Португалија | Скандинавиум, Гетеборг Гледачи: 11670 Судии: Шарлот и Жил Бонавантура (ФРА) |
Петерсон 8 | (13–14) | Ареја 8 | ||
1× | Извештај | 6× 2× |
Група III
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Норвешка | 5 | 5 | 0 | 0 | 148 | 118 | +30 | 10 | Четвртфинале |
2 | Германија | 5 | 4 | 0 | 1 | 163 | 133 | +30 | 8 | |
3 | Србија | 5 | 3 | 0 | 2 | 155 | 141 | +14 | 6 | |
4 | Холандија | 5 | 2 | 0 | 3 | 143 | 141 | +2 | 4 | |
5 | Аргентина | 5 | 1 | 0 | 4 | 107 | 150 | −43 | 2 | |
6 | Катар | 5 | 0 | 0 | 5 | 120 | 153 | −33 | 0 |
19 јануари 2023 15:30 |
Катар | 30–32 | Холандија | Сподек, Катовице Гледачи: 1900 Судии: М. Гателис, В. Мажеика (ЛИТ) |
Мадади 11 | (19–15) | Смитс, десет Велде 8 | ||
6× | Извештај | 6× 1× |
19 јануари 2023 18:00 |
Германија | 39–19 | Аргентина | Сподек, Катовице Гледачи: 3150 Судии: В. Хорачек, Ј. Новотни (ЧЕШ) |
Тројца играчи 5 | (24–11) | Ками 5 | ||
3× | Извештај | 4× |
19 јануари 2023 20:30 |
Норвешка | 31–28 | Србија | Сподек, Катовице Гледачи: 3150 Судии: А. Брунер, М. Салах (ШВА) |
Бартолд, Сагосен 5 | (14–17) | Тројца играчи 5 | ||
3× 1× | Извештај | 4× |
21 јануари 2023 15:30 |
Србија | 28–22 | Аргентина | Сподек, Катовице Гледачи: 2500 Судии: Ј. Белкири, С А. Хамиди (АЛЖ) |
Радивојевиќ 8 | (12–10) | Ломбарди 9 | ||
5× 1× | Извештај | 4× 1× |
21 јануари 2023 18:00 |
Катар | 17–30 | Норвешка | Сподек, Катовице Гледачи: 5100 Судии: С. Адам, О, Бакнеж (УНГ) |
Абдала 5 | (9–14) | Бјорнсен, Јоханесен 6 | ||
2× | Извештај | 2× |
21 јануари 2023 20:30 |
Холандија | 26–33 | Германија | Сподек, Катовице Гледачи: 6250 Судии: М. Хансен, Ј. Мадсен (ДАН) |
Смитс 6 | (12–15) | Нор 9 | ||
2× 1× | Извештај | 4× 1× |
23 јануари 2023 15:30 |
Катар | 22–26 | Аргентина | Сподек, Катовице Гледачи: 1850 Судии: Д. Сантос, Р. Фонсека (ПОР) |
Мадади 8 | (9–12) | пицаро 9 | ||
3× 1× | Извештај | 4× |
23 јануари 2023 18:00 |
Србија | 32–30 | Холандија | Сподек, Катовице Гледачи: 5100 Судии: В. Хорачек, Ј. Новотни (ЧЕШ) |
Милосављевиќ 9 | (15–17) | Баијенс 7 | ||
4× 1× | Извештај | 9× 1× |
23 јануари 2023 20:30 |
Германија | 26–28 | Норвешка | Сподек, Катовице Гледачи: 4100 Судии: М. Губица, Б. Милошевиќ (ХРВ) |
Нор 8 | (16–18) | Јоханесен 5 | ||
1× 1× 1× | Извештај | 4× 1× |
Група IV
[уреди | уреди извор]Мес | Екипа | Одиг. | П | Н | З | Г.Д. | Г.П. | Г.Р. | Бод. | Пласман |
---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1 | Данска | 5 | 4 | 1 | 0 | 174 | 130 | +44 | 9 | Четвртфинале |
2 | Египет | 5 | 4 | 0 | 1 | 150 | 118 | +32 | 8 | |
3 | Хрватска | 5 | 3 | 1 | 1 | 171 | 143 | +28 | 7 | |
4 | Бахреин | 5 | 2 | 0 | 3 | 137 | 160 | −23 | 4 | |
5 | САД | 5 | 1 | 0 | 4 | 113 | 162 | −49 | 2 | |
6 | Белгија | 5 | 0 | 0 | 5 | 132 | 164 | −32 | 0 |
19 јануари 2023 15:30 |
САД | 27–32 | Бахреин | Малме Арена, Малме Гледачи: 1891 Судии: К. Гасми, Р. Гасми (ФРА) |
Ходерсен 6 | (13–17) | Ал-Сајад 11 | ||
3× 1× | Извештај | 4× |
19 јануари 2023 18:00 |
Египет | 33–28 | Белгија | Малме Арена, Малме Гледачи: 8784 Судии: Б, Лах, Д. Сок (СЛО) |
Махмуд 7 | (22–15) | Данези 9 | ||
3× | Извештај | 4× 1× |
19 јануари 2023 20:30 |
Данска | 22–22 | Хрватска | Малме Арена, Малме Гледачи: 10420 Судии: И. Гарсија, А. Марин (ШПА) |
Питлик 9 | (15–16) | Шипиќ 9 | ||
5× | Извештај | 8× 2× |
21 јануари 2023 15:30 |
Бахреин | 22–26 | Египет | Малме Арена, Малме Гледачи: 7002 Судии: И. Гарсија, А. Марин (ШПА) |
Мерза 6 | (9–13) | Ел-Дера 5 | ||
2× | Извештај | 1× 1× |
21 јануари 2023 18:00 |
Хрватска | 34–26 | Белгија | Малме Арена, Малме Гледачи: 11008 Судии: Х. Клевен, Л. Јорум (НОР) |
Јелиниќ 6 | (21–13) | Тројца играчи 4 | ||
5× | Извештај | 3× |
21 јануари 2023 20:30 |
САД | 24–33 | Данска | Малме Арена, Малме Гледачи: 12482 Судии: Ј. Грило, С. Ленци (АРГ) |
Ходерсен 5 | (10–18) | Јоргенсен 8 | ||
4× | Извештај | 2× 2× |
23 јануари 2023 15:30 |
САД | 24–22 | Белгија | Малме Арена, Малме Гледачи: 4745 Судии: Шулце, Тоенис (ГЕР) |
Четири играчи 4 | (14–12) | Котерс, Оомс 4 | ||
4× | Извештај | 1× 1× |
23 јануари 2023 18:00 |
Хрватска | 43–32 | Бахреин | Малме Арена, Малме Гледачи: 11542 Судии: Х. Клевен, Л. Јорум (НОР) |
Главаш, Мартиновиќ 11 | (17–16) | Ќамбар 7 | ||
3× 1× | Извештај | 4× |
23 јануари 2023 20:30 |
Египет | 25–30 | Данска | Малме Арена, Малме Гледачи: 12353 Судии: Б, Лах, Д. Сок (СЛО) |
Абделхак 6 | (12–17) | Гидсел, Питлик 8 | ||
5× | Извештај | 4× 1× |
Финална рунда
[уреди | уреди извор]Графички приказ
[уреди | уреди извор]Четвртфинале | Полуфинале | Финале | ||||||||
25. јануари | ||||||||||
Данска | 40 | |||||||||
27. јануари | ||||||||||
Унгарија | 23 | |||||||||
Шпанија | 23 | |||||||||
25. јануари | ||||||||||
Данска | 26 | |||||||||
Норвешка | 34 | |||||||||
29. јануари | ||||||||||
Шпанија | 35 | |||||||||
Данска | 34 | |||||||||
25. јануари | ||||||||||
Франција | 29 | |||||||||
Шведска | 26 | |||||||||
27. јануари | ||||||||||
Египет | 22 | |||||||||
Франција | 31 | |||||||||
25. јануари | ||||||||||
Шведска | 26 | Трето место | ||||||||
Франција | 35 | |||||||||
29. јануари | ||||||||||
Германија | 28 | |||||||||
Шпанија | 39 | |||||||||
Шведска | 36 | |||||||||
Плеј-оф 5-8 места
[уреди | уреди извор]Полуфинале | Финале | ||||||
27. јануари | |||||||
Германија | 35 | ||||||
Египет | 34 | ||||||
29. јануари | |||||||
Германија | 28 | ||||||
Норвешка | 24 | ||||||
Трето место | |||||||
27. јануари | 29. јануари | ||||||
Норвешка | 33 | Египет | 36 | ||||
Унгарија | 25 | Унгарија | 35 |
Четвртфинале
[уреди | уреди извор]25 јануари 2023 18:00 |
Данска | 40–23 | Унгарија | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 11338 Судии: А. Брунер, М. Салах (ШВА) |
Гидсел 9 | (21–12) | Бодо, Лекаи 6 | ||
3× | Извештај | 4× |
25 јануари 2023 18:00 |
Норвешка | 34–35 (Прод.) | Шпанија | Ерго Арена, Гдањск Гледачи: 5489 Судии: Б, Лах, Д. Сок (СЛО) |
Бјорнсен 9 | (13–12) | Перес 8 | ||
6× | Извештај | 3× 1× | ||
Прод.: 25–25 Прод.: 4–4, 5–6 |
25 јануари 2023 20:30 |
Шведска | 26–22 | Египет | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 16215 Судии: И. Гарсија, А. Марин (ШПА) |
Екберг 6 | (14–9) | Када, Махмуд 5 | ||
4× | Извештај | 1× |
25 јануари 2023 20:30 |
Франција | 35–28 | Германија | Ерго Арена, Гдањск Гледачи: 526 Судии: М Хансен, Ј. Мадсен (ДАН) |
Фабергас, Ремили 5 | (16–16) | Гола 6 | ||
3× | Извештај | 1× |
Полуфинале
[уреди | уреди извор]27 јануари 2023 18:00 |
Шпанија | 23–26 | Данска | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 6567 Судии: Шулце, Тоенис (ГЕР) |
Дујшебаев 5 | (10–15) | Питлик 6 | ||
3× 1× | Извештај | 3× |
27 јануари 2023 21:00 |
Франција | 31–26 | Шведска | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 19128 Судии: В. Хорачек, Ј. Новотни (ЧЕШ) |
Фабергас 6 | (16–12) | Јохансон 5 | ||
3× | Извештај | 4× 1× |
Полуфинале од 5-8 место
[уреди | уреди извор]27 јануари 2023 15:30 |
Германија | 35–34 (Прод.) | Египет | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 3604 Судии: Ѓ. Начевски, С. Николов (МКД) |
Нор 7 | (17–14) | Ел-Дера, Зеин 7 | ||
4× 1× 1× | Извештај | 2× 1× | ||
Прод.: 30–30 Прод.: 5–4 |
27 јануари 2023 18:00 |
Норвешка | 33–25 | Унгарија | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 9081 Судии: Шарлот и Жил Бонавантура (ФРА) |
Сагосен 7 | (16–13) | Лекаи 6 | ||
2× | Извештај | 2× 1× 1× |
Игра за седмото место
[уреди | уреди извор]29 јануари 2023 13:00 |
Египет | 36–35 (Прод.) | Унгарија | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 8960 Судии: М. Куртагиќ, М. Ветервик (ШВЕ) |
Зеин 12 | (17–11) | Бодо, Лекаи 7 | ||
3× 1× | Извештај | 6× 2× | ||
Прод.: 28–28 Прод.: 3–3, 5–4 |
Игра за петто место
[уреди | уреди извор]29 јануари 2023 15:30 |
Германија | 28–24 | Норвешка | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 6260 Судии: И. Гарсија, А. Марин (ШПА) |
Тројца играчи 5 | (16–13) | Гулеруд 6 | ||
4× | Извештај | 2× 1× |
Натпревар за 3. место
[уреди | уреди извор]29 јануари 2023 18:00 |
Шпанија | 39–36 | Шведска | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 22650 Судии: Шарлот и Жил Бонавантура (ФРА) |
Фигуерас 9 | (18–22) | Ване 9 | ||
5× 1× | Извештај | 3× 2× |
Финале
[уреди | уреди извор]29 јануари 2023 20:30 |
Данска | 34–29 | Франција | Теле2 Арена, Стокхолм Гледачи: 23050 Судии: Ѓ. Начевски, С. Николов (МКД) |
Лауге 10 | (16–15) | Ремили 6 | ||
4× 1× | Извештај | 3× |
Конечна распределба
[уреди | уреди извор]
|
|
Пласирани на Летните олимписки игри 2024 и Светско првенство во ракомет за мажи 2025 |
Пренос во живо
[уреди | уреди извор]Телевизија
[уреди | уреди извор]Телевизија | Достапност | Јазик на пренос |
---|---|---|
терестријална мрежа кабловски оператори интернет |
македонски | |
терестријална мрежа кабловски оператори интернет |
албански | |
терестријална мрежа кабловски оператори интернет |
македонски | |
IPTV на Македонски Телеком интернет |
српскохрватски |
Наводи
[уреди | уреди извор]- ↑ „Bidding process for the 2021/2023 Men's and Women's World Championships“. ihf.info. 18 февруари 2015.
- ↑ „Applications for Men's World Championships 2021/2023“. ihf.info. 15 април 2015. Посетено на 24 јануари 2021.
- ↑ „Sverige söker värdskapet för VM 2023“. Svensk Handball (шведски). 21 април 2015. Архивирано од изворникот на 2015-09-24. Посетено на 24 јануари 2021.
- ↑ „2021 and 2023 IHF Men's World Championships Awarded“. ihf.info. 6 ноември 2015. Посетено на 24 јануари 2021.
- ↑ „Polska i Szwecja zorganizują wspólnie Mistrzostwa Świata w Piłce Ręcznej Mężczyzn w 2023 r.“ (полски). Dentsu Aegis Network. 10 ноември 2015. Посетено на 24 јануари 2021.