Liga mistrů UEFA 2024/2025
Allianz Arena, která bude hostit finálový zápas. | |
Podrobnosti | |
---|---|
Datum konání | 9. července – 28. srpna 2024 (kvalifikace) 17. září 2024 – 31. května 2025 (turnaj) |
Počet týmů | 36 (hlavní část) 83 (celkem) |
Sesterské soutěže asociace | |
Evropská liga UEFA | |
Konferenční liga UEFA | |
← 2023/2024 | 2025/2026 → |
Sezóna Ligy mistrů UEFA 2024/2025 bude 70. ročníkem nejprestižnější evropské klubové fotbalové soutěže a 33. od přejmenování z Poháru mistrů evropských zemí (PMEZ) na Ligu mistrů UEFA. Stane se první sezónou, která se poprvé odehraje v novém formátu, kdy v ligové fázi odehraje každý tým osm zápasů s různými soupeři, ale všech 36 týmů je zařazeno do společné skupiny.[1][2]
Finále se bude hrát v Allianz Areně, v Mnichově, v Německu.[3]
Vítěz Ligy mistrů UEFA 2024/2025 se kvalifikuje do Superpoháru UEFA 2025, kde bude hrát proti vítězi Evropské ligy UEFA 2024/2025. Vítěz také bude automaticky nasazen do skupinové fáze Ligy mistrů UEFA 2025/2026.
Účastnická místa
[editovat | editovat zdroj]Celkem 83 týmů z 53 členských zemí UEFA (výjimkou jsou Lichtenštejnsko, které nemá žádnou vlastní ligovou soutěž, a Rusko, jehož kluby vyřadila UEFA ze svých soutěží[4]) se účastní Ligy mistrů UEFA 2023/2024. Každá země má přidělený počet míst podle koeficientů UEFA:
- Asociace na 1.–5. místě obdržely čtyři místa.
- Asociace na 6. místě obdržely tři místa.
- Asociace na 7–15. místě obdržely dvě místa.
- Asociace na 16.–55. místě (kromě Lichtenštejnska a Ruska) obdrží jedno místo.
- Vítězové Ligy mistrů UEFA 2023/2024 a Evropské ligy UEFA 2023/2024 jsou v soutěži oprávněni startovat, pokud se nekvalifikují do Ligy mistrů UEFA 2024/2025 přes svou domácí ligu.
- Dvě asociace, které v sezóně 2023/2024 získají nejvíce bodů do koeficientu, budou mít o jedno místo ve skupinové fázi navíc.
Žebříček UEFA
[editovat | editovat zdroj]Účastnická místa pro Ligu mistrů UEFA 2024/2025 byla rozdělena podle koeficientu UEFA z roku 2023, do kterého byly započteny výsledky klubů dané země v evropských pohárových soutěžích od sezóny 2018/2019 do sezóny 2022/2023 včetně.[5] Uvedené počty se mohou ještě měnit v závislosti na tom, zda si vítězové Ligy mistrů UEFA 2023/2024 a Evropské ligy UEFA 2023/2024 zajistí místa ze svých lig.
|
|
|
Rozdělení týmů
[editovat | editovat zdroj]Informace zde odrážejí probíhající pozastavení účasti Ruska v evropském fotbale, a proto byly provedeny následující změny ve výchozím seznamu přístupů:
- Vítězové asociací 23 (Švédsko) a 24 (Polsko) postoupí do druhého kvalifikačního kola namísto prvního kvalifikačního kola (Mistrovská část).
Týmy vstupující do tohoto kola | Týmy postupující z předchozího kola | ||
---|---|---|---|
1. předkolo (30 týmů) |
| ||
2. předkolo | Mistrovská část (24 týmů) |
|
|
Nemistrovská část (6 týmů) |
|
||
3. předkolo | Mistrovská část (12 týmů) |
| |
Nemistrovská část (8 týmů) |
|
| |
4. předkolo | Mistrovská část (10 týmů) |
|
|
Nemistrovská část (4 týmy) |
| ||
Skupinová fáze (36 týmů) |
|
|
Pokud se držitelé titulu v Lize mistrů kvalifikovali přes domácí ligu, pak se do skupinové fáze dostane klub (pouze Mistrovská část) s nejvyšším klubovým koeficientem.
Vzhledem k tomu, že se držitelé titulu v Evropské lize kvalifikovali prostřednictvím domácí ligy (Atalanta BC), byly provedeny tyto úpravy
- Benfica jako klub s nejvyšším klubovým koeficientem, který by za jiných okolností vstoupil do kvalifikace mistrovské nebo nemistrovské části, obsadí místo přímo ve skupinové fázi;
- Red Bull Salzburg a Slavia Praha jako kluby s nejvyšším klubovým koeficientem, které by vstoupily do druhého předkola, obsadí místa ve třetím předkole.
Vzhledem k tomu, že se držitelé titulu v Lize mistrů kvalifikovali prostřednictvím domácí ligy dle standardního rozdělení, byly provedeny tyto úpravy:
- Šachtar Doněck jako klub s nejvyšším klubovým koeficientem v 3. nebo 4. předkole mistrovské části se přesune přímo do skupinové fáze;
- Dinamo Záhřeb jako klub s nejvyšším klubovým koeficientem v 2. předkole mistrovské části se přesune do 4. předkola mistrovské části;
- Ferencvárosi a Karabach se namísto 1. předkola mistrovské části přesunou do 2. předkola mistrovské části.
Týmy
[editovat | editovat zdroj]Týmy kvalifikované do Ligy mistrů UEFA 2024/2025 seřazeny podle kol, do kterých vstoupily. V závorkách ligové pozice z předchozí sezóny (LM: vítěz Ligy mistrů UEFA, EL: vítěz Evropské ligy UEFA).
Termíny
[editovat | editovat zdroj]Termíny pro odehrání jednotlivých kol a jejich losování jsou uvedeny níže. Pokud není uvedeno jinak, los probíhá vždy v Nyonu, ve Švýcarsku, v sídle UEFA.
Fáze | Kolo | Datum losování | První zápasy | Druhé zápasy |
---|---|---|---|---|
1. předkolo | Kvalifikace | 18. června 2024 | 9.–10. července 2024 | 16.–17. července 2024 |
2. předkolo | 19. června 2024 | 23.–24. července 2024 | 30.–31. července 2024 | |
3. předkolo | 22. července 2024 | 6.–7. srpna 2024 | 13. srpna 2024 | |
4. předkolo | 5. srpna 2024 | 20.–21. srpna 2024 | 27.–28. srpna 2024 | |
Skupinová fáze | 1. kolo | 29. srpna 2024 | 17.–19. září 2024 | |
2. kolo | 1.–2. října 2024 | |||
3. kolo | 22.–23. října 2024 | |||
4. kolo | 5.–6. listopadu 2024 | |||
5. kolo | 26.–27. listopadu 2024 | |||
6. kolo | 10.–11. prosince 2024 | |||
7. kolo | 21.–22. ledna 2025 | |||
8. kolo | 29. ledna 2025 | |||
Vyřazovací fáze | ||||
Předkolo play-off | 31. ledna 2025 | 11.–12. února 2025 | 18.–19. února 2025 | |
Osmifinále | 21. února 2025 | 4.–5. března 2025 | 11.–12. března 2025 | |
Čtvrtfinále | 8.–9. dubna 2025 | 15.–16. dubna 2025 | ||
Semifinále | 29.–30. dubna 2025 | 6.–7. května 2025 | ||
Finále | 31. května 2025 na stadionu Allianz Arena, v Mnichově |
Kvalifikace
[editovat | editovat zdroj]1. předkolo
[editovat | editovat zdroj]Los 1. předkola proběhl 18. června 2024.
Vítězové postoupí do 2. předkola. Poražení se přesunou do mistrovské části 2. předkola Konferenční ligy.
Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Slovan Bratislava | 6 : 3 | Struga | 4:2 | 2:1 |
The New Saints | 4 : 1 | Dečić | 3:0 | 1:1 |
Borac Banja Luka | 2 : 2 (4:1 p.) | Egnatia | 1:0 | 1:2 (pp.) |
Ħamrun Spartans | 1 : 1 (4:5 p.) | Lincoln Red Imps | 0:1 | 1:0 (pp.) |
UE Santa Coloma | 3 : 3 (6:5 p.) | Ballkani | 1:2 | 2:1 (pp.) |
Flora | 1 : 7 | Celje | 0:5 | 1:2 |
KÍ | 2 : 0 | Differdange 03 | 2:0 | 0:0 |
Panevėžys | 4 : 1 | HJK | 3:0 | 1:1 |
RFS | 7 : 0 | Larne | 3:0 | 4:0 |
Víkingur Reykjavík | 1 : 2 | Shamrock Rovers | 0:0 | 1:2 |
Virtus | 1 : 11 | FCSB | 1:7 | 0:4 |
Ludogorec Razgrad | 3 : 2 | Dinamo Batumi | 3:1 | 0:1 |
Ordabasy | 0 : 1 | Petrocub Hîncești | 0:0 | 0:1 |
Dinamo Minsk | 1 : 0 | Pjunik | 0:0 | 1:0 |
2. předkolo
[editovat | editovat zdroj]Los 2. předkola proběhl 19. června 2024.
Vítězové postoupí do 3. předkola. Poražení z mistrovské části se přesunou do mistrovské části 3. předkola Evropské ligy, poražení z nemistrovské části se přesunou do nemistrovské části 3. předkola Evropské ligy.
Mistrovská část
[editovat | editovat zdroj]Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Ludogorec Razgrad | 2 : 1 | Dinamo Minsk | 2:0 | 0:1 |
APOEL | 2 : 1 | Petrocub Hîncești | 1:0 | 1:1 |
Ferencvárosi | 7 : 1 | The New Saints | 5:0 | 2:1 |
PAOK | 4 : 2 | Borac Banja Luka | 3:2 | 1:0 |
Bodø/Glimt | 7 : 1 | RFS | 4:0 | 3:1 |
Malmö FF | 6 : 4 | KÍ | 4:1 | 2:3 |
Shamrock Rovers | 2 : 6 | Sparta Praha | 0:2 | 2:4 |
UE Santa Coloma | 0 : 4 | Midtjylland | 0:3 | 0:1 |
Celje | 1 : 6 | Slovan Bratislava | 1:1 | 0:5 |
Panevėžys | 1 : 7 | Jagiellonia Białystok | 0:4 | 1:3 |
Lincoln Red Imps | 0 : 7 | Karabach | 0:2 | 0:5 |
FCSB | 2 : 1 | Maccabi Tel Aviv | 1:1 | 1:0 |
Nemistrovská část
[editovat | editovat zdroj]Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Lugano | 4 : 6 | Fenerbahçe | 3:4 | 1:2 |
Dynamo Kyjev | 9 : 2 | Partizan | 6:2 | 3:0 |
3. předkolo
[editovat | editovat zdroj]Los 3. předkola proběhl 22. července 2024.
Vítězové postoupí do 4. předkola. Poražení z mistrovské části se přesunou do mistrovské části 4. předkola Evropské ligy, poražení z nemistrovské části se přesunou přímo do skupinové fáze Evropské ligy.
Mistrovská část
[editovat | editovat zdroj]Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Karabach | Zápas 1 | Ludogorec Razgrad | 1:2 | 13.8. |
Slovan Bratislava | Zápas 2 | APOEL | 7.8. | 13.8. |
Sparta Praha | Zápas 3 | FCSB | 1:1 | 13.8. |
Malmö FF | Zápas 4 | PAOK | 2:2 | 13.8. |
Midtjylland | Zápas 5 | Ferencvárosi | 2:0 | 13.8. |
Jagiellonia Białystok | Zápas 6 | Bodø/Glimt | 7.8. | 13.8. |
Nemistrovská část
[editovat | editovat zdroj]Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Slavia Praha | Zápas 1 | Union Saint-Gilloise | 7.8. | 13.8. |
Lille | Zápas 2 | Fenerbahçe | 2:1 | 13.8. |
Dynamo Kyjev | Zápas 3 | Rangers | 1:1 | 13.8. |
Red Bull Salzburg | Zápas 4 | Twente | 2:1 | 13.8. |
4. předkolo
[editovat | editovat zdroj]Los 4. předkola proběhne 5. srpna 2024.
Vítězové postoupí do skupinové fáze. Poražení z mistrovské i nemistrovské části se přesunou do skupinové fáze Evropské ligy.
Mistrovská část
[editovat | editovat zdroj]Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Young Boys | Zápas 1 | Galatasaray | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Dinamo Záhřeb | Zápas 2 | Vítěz zápasu 1 | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Vítěz zápasu 5 | Zápas 3 | Vítěz zápasu 2 | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Vítěz zápasu 6 | Zápas 4 | CZ Bělehrad | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Vítěz zápasu 4 | Zápas 5 | Vítěz zápasu 3 | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Nemistrovská část
[editovat | editovat zdroj]Domácí v 1. zápase | Celkem | Hosté v 1. zápase | 1. zápas | 2. zápas |
---|---|---|---|---|
Vítěz zápasu 2 | Zápas 1 | Vítěz zápasu 1 | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Vítěz zápasu 3 | Zápas 2 | Vítěz zápasu 4 | 20.-21.8. | 27.-28.8. |
Skupinová fáze
[editovat | editovat zdroj]Aston Villa, Bologna, Brest a Girona se budou účastnit Ligy mistrů poprvé od zavedení skupinové fáze, přičemž pro Brest a Gironu to bude historicky první účast v evropských pohárových soutěžích.[6][7]
Vyřazovací část
[editovat | editovat zdroj]Finále
[editovat | editovat zdroj]Finále se bude hrát 31. května 2025 na stadionu Allianz Arena v Mnichově. Po losování čtvrtfinále a semifinále se ve stejný den uskuteční losování, které určí administrativní domácí tým.
31. května 2025 21:00 | |||
[[]] | - : - | [[]] | Allianz Arena, Mnichov, Německo rozhodčí: [[]] |
Odkazy
[editovat | editovat zdroj]Poznámky
[editovat | editovat zdroj]Reference
[editovat | editovat zdroj]- ↑ UEFA.COM. New format for Champions League post-2024: Everything you need to know | UEFA Champions League [online]. 13 March 2024 [cit. 2024-03-15]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ The New Champions League Format Explained [online]. [cit. 2024-03-26]. Dostupné online.
- ↑ Venues appointed for club competition finals. UEFA.com. Union of European Football Associations, 16 July 2021. Dostupné online [cit. 16 July 2021].
- ↑ Ukraine crisis: Fifa and Uefa suspend all Russian clubs and national teams. BBC.co.uk. British Broadcasting Corporation, 28 February 2022. Dostupné online [cit. 28 February 2022].
- ↑ UEFA.COM. Regulations of the UEFA Champions League. UEFA.com [online]. [cit. 2022-05-05]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Atalanta close in on Champions League, Bologna and Juve qualify [online]. SuperSport, 12 May 2024 [cit. 2024-05-12]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Girona: Catalan side beat Barcelona to secure Champions League football for first time [online]. BBC Sport, 4 May 2024 [cit. 2024-05-10]. Dostupné online. (anglicky)