Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Běh na 3000 metrů je do programu halového mistrovství Evropy zařazen od prvních ročníků šampionátu. Startují v něm běžci a běžkyně, jejichž hlavními disciplínami v letní části sezóny jsou běh na 1500 a 5000 metrů.
Rok
Místo
Zlato
Výkon vítěze
Stříbro
Bronz
HME 1970
Vídeň
Richard Wilde
7:47,0
Harald Norpoth
Javier Alvarez
HME 1971
Sofie
Peter Stewart
7:53,6
Wilfried Scholz
Jurij Aleksiaszin
HME 1972
Grenoble
Juris Grustiņš
8:02,85
Jurij Aleksiaszin
Ulrich Brugger
HME 1973
Rotterdam
Emiel Puttemans
7:44,51
Willy Polleunis
Bekka Päivärinta
HME 1974
Göteborg
Emiel Puttemans
7:48,48
Paul Thijs
Pavel Pěnkava
HME 1975
Katovice
Ian Stewart
7:58,6
Pekka Päivärinta
Boris Kuzněcov
HME 1976
Mnichov
Ingo Sensburg
8:01,6
Józef Ziubrak
Ray Smedley
HME 1977
San Sebastián
Karl Fleschen
7:57,7
Pekka Päivärinta
Markus Ryffel
HME 1978
Milán
Markus Ryffel
7:49,5
Emiel Puttemans
Jörg Peter
HME 1979
Vídeň
Markus Ryffel
7:44,5
Christoph Herle
Alexandr Fedotkin
HME 1980
Sindelfingen
Karl Fleschen
7:57,5
Klaas Lok
Hans-Jürgen Orthmann
HME 1981
Grenoble
Alex Gonzalez
xxx
Jevgenij Ignatov
Valerij Abramov
HME 1982
Milán
Patriz Ilg
7:53,50
Alberto Cova
Valerij Abramov
HME 1983
Budapešť
Dragan Zdravković
7:54,73
Valerij Abramov
Uwe Mönkemeyer
HME 1984
Göteborg
Lubomír Tesáček
7:53,16
Markus Ryffel
Karl Fleschen
HME 1985
Pireus
Bob Verbeeck
8:10,84
Thomas Wessinghage
Vitalij Tišenko
HME 1986
Madrid
Dietmar Millonig
7:59,08
Stefano Mei
João Campos
HME 1987
Liévin
José Luis González
7:52,28
Dieter Baumann
Pascal Thiébaut
HME 1988
Budapešť
José Luis González
7:55,29
Markus Hacksteiner
Michail Dasko
HME 1989
Haag
Dieter Baumann
7:50,43
Abel Antón
Jacky Carlier
HME 1990
Glasgow
Éric Dubus
7:53,94
Jacky Carlier
Branko Zorko
HME 1992
Janov
Gennaro Di Napoli
7:47,24
John Mayock
José Luis González
HME 1994
Paříž
Kim Bauermeister
7:52,34
Ovidiu Olteanu
Rod Finch
HME 1996
Stockholm
Anacleto Jiménez
7:50,06
Christoph Impens
Panayiotis Papoulias
HME 1998
Valencie
John Mayock
7:55,09
Manuel Pancorbo
Alberto García
HME 2000
Gent
Mark Carroll
7:49,24
Rui Silva
John Mayock
HME 2002
Vídeň
Alberto García
7:43,89
Antonio Jiménez
John Mayock Jesús España
HME 2005
Madrid
Alistair Cragg
7:46,32
John Mayock
Reyes Estévez
HME 2007
Birmingham
Cosimo Caliandro
8:02,44
Bouabdellah Tahri
Jesús España
HME 2009
Turín
Mohamed Farah
7:40,17
Bouabdellah Tahri
Jesús España
HME 2011
Paříž
Mohamed Farah
7:53,00
Hayle Ibrahimov
Halil Akkas
HME 2013
Göteborg
Hayle Ibrahimov
7:49,74
Juan Carlos Higuero
Ciarán O'Lionaird
HME 2015
Praha
Ali Kaya
7:38,42 - RHME
Lee Emanuel
Henrik Ingebrigtsen
HME 2017
Bělehrad
Adel Mechaal
8:00,60
Henrik Ingebrigtsen
Richard Ringer
HME 2019
Glasgow
Jakob Ingebrigtsen
7:56,15
Chris O’Hare
Henrik Ingebrigtsen
HME 2021
Toruň
Jakob Ingebrigtsen
7:48,20
Isaac Kimeli
Adel Mechaal
HME 2023
Istanbul
Jakob Ingebrigtsen
7:40,32
Adel Mechaal
Elzan Bibić
Rok
Místo
Zlato
Výkon vítěze
Stříbro
Bronz
HME 1982
Milán
Agnese Possamaiová
8:53,77
Maricica Puicăová
Paula Fudge
HME 1983
Budapešť
Jelena Sipatovová
9:04,40
Agnese Possamaiová
Jelena Malichina
HME 1984
Göteborg
Brigitte Krausová
9:12,07
Tatiana Pozdniakowa
Ivana Kleinová
HME 1985
Pireus
Agnese Possamaiová
8:55,25
Olga Bondarenková
Yvonne Murrayová
HME 1986
Madrid
Ines Bibernellová
8:54,52
Yvonne Murrayová
Regina Čistjakovová
HME 1987
Liévin
Yvonne Murrayová
8:46,06
Elly van Hulstová
Brigitte Krausová
HME 1988
Budapešť
Elly van Hulstová
8:44,50
Vera Michalleková
Wendy Slyová
HME 1989
Haag
Elly van Hulstová
9:10,01
Nicki Morrisová
Maricica Puicăová
HME 1990
Glasgow
Elly van Hulstová
8:57,28
Margareta Keszegová
Andrea Hamannová
HME 1992
Janov
Margareta Keszegová
8:59,80
Tetjana Dorovskychová
Rita Marquard
HME 1994
Paříž
Fernanda Ribeirová
8:50,47
Margareta Keszegová
Anna Brzezińska
HME 1996
Stockholm
Fernanda Ribeirová
8:39,49
Sara Wedlund
Marta Domínguezová
HME 1998
Valencie
Gabriela Szabóová
8:49,96
Fernanda Ribeirová
Marta Domínguezová
HME 2000
Gent
Gabriela Szabóová
8:42,06
Lidia Chojecká
Marta Domínguezová
HME 2002
Vídeň
Marta Domínguezová
8:53,87
Carla Sacramentová
Jelena Zadorožná
HME 2005
Madrid
Lidia Chojecká
8:43,76
Susanne Pumper
Sabrina Mockenhauptová
HME 2007
Birmingham
Lidia Chojecká
8:43,25
Marta Domínguezová
Silvia Weissteinerová
HME 2009
Turín
Alemitu Bekeleová
8:46,50
Sara Moreirová
Mary Cullenová
HME 2011
Paříž
Helen Clitheroeová
8:56,66
Olesja Syrevová
Lidia Chojecká
HME 2013
Göteborg
Sara Moreirová
8:58,50
Corinna Harrerová
Fionnuala Brittonová
HME 2015
Praha
Jelena Korobkinová
8:47,62
Svjatlana Kudzelichová
Maureen Koster
HME 2017
Bělehrad
Laura Muirová
8:35,67
Yasemin Can
Eilish McColganová
HME 2019
Glasgow
Laura Muirová
8:30,61 - RHME
Konstanze Klosterhalfenová
Melissa Courtneyová
HME 2021
Toruň
Amy-Eloise Markovcová
8:46.43
Alice Finotová
Verity Ockendenová
HME 2023
Istanbul
Hanna Kleinová
8:35,87
Konstanze Klosterhalfenová
Melissa Courtneyová-Bryanová