Medal
|
Name
|
Games
|
Sport
|
Event
|
Silver |
Leslie Lam |
1972 Heidelberg |
Table tennis |
Men's singles 2
|
Bronze |
Men's team |
1972 Heidelberg |
Table tennis |
Men's teams 2
|
Silver |
Shek Kau Wong |
1976 Toronto |
Table tennis |
Men's singles C
|
Bronze |
Hon Keung Tong |
1976 Toronto |
Table tennis |
Men's singles C
|
Bronze |
Shek Kau Wong |
1976 Toronto |
Athletics |
Men's high jump C
|
Silver |
Shing Chi Ko |
1980 Arnhem |
Athletics |
Men's 100m F
|
Bronze |
Shing Chi Ko |
1980 Arnhem |
Athletics |
Men's long jump F
|
Bronze |
Hon Keung Tong Shek Kau Wong |
1980 Arnhem |
Table tennis |
Men's teams C
|
Gold |
Y. L. Mui |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 1500m 3
|
Gold |
Women's team |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 4 × 400 m relay 2–5
|
Gold |
Yuet Wah Fung |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Wheelchair fencing |
Women's foil individual 4–5
|
Silver |
Y. M. Wong |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 5000m 3
|
Silver |
Women's team |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 4 × 200 m relay 2–5
|
Silver |
Wong |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Table tennis |
Women's open 1B-4
|
Silver |
Wong |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Table tennis |
Women's singles 4
|
Silver |
Women's team |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Table tennis |
Women's teams 4
|
Bronze |
Y. M. Wong |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 800m 3
|
Bronze |
Y. M. Wong |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 1500m 3
|
Bronze |
Y. L. Mui |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 5000m 3
|
Bronze |
Y. Wong |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 5000m 5
|
Bronze |
Women's team |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Athletics |
Women's 4 × 100 m relay 2–5
|
Bronze |
Stephen Cheung |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Swimming |
Men's 50m breaststroke B3
|
Bronze |
Men's team |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Table tennis |
Men's teams 4
|
Bronze |
King Bor Cheung Koon Tung Lau Man Kee Lai Sik Lau Sze Kit Chan |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Wheelchair fencing |
Men's épée team
|
Bronze |
Yuet Wah Fung Shuk Han Yuen Anyette Chow |
/ 1984 Stoke Mandeville/New York |
Wheelchair fencing |
Women's foil team
|
Silver |
Ying Wong |
1988 Seoul |
Wheelchair fencing |
Women's épée 4–6
|
Silver |
Shuk Han Yuen |
1988 Seoul |
Wheelchair fencing |
Women's foil 1C-3
|
Bronze |
Yiu Cheung Cheung |
1988 Seoul |
Athletics |
Men's 100m C7
|
Bronze |
Shing Chung Chan Wai Hung Chan Siu Hung Chang Yiu Cheung Cheung |
1988 Seoul |
Athletics |
Men's 4 × 100 m relay C7-8
|
Bronze |
Kam Tim Chan Ping Cho Kam Mui Ng Mei Lan Wong |
1988 Seoul |
Athletics |
Women's 4 × 100 m relay 2–6
|
Bronze |
Shui Mai Leung |
1988 Seoul |
Shooting |
Women's air rifle kneeling 2–6
|
Bronze |
Men's team |
1988 Seoul |
Table tennis |
Men's team 4
|
Bronze |
Sik Lau |
1988 Seoul |
Wheelchair fencing |
Men's épée 1C-3
|
Bronze |
Shuk Han Yuen |
1988 Seoul |
Wheelchair fencing |
Women's épée 1C-3
|
Gold |
Kam Shing Kwong |
1992 Barcelona |
Table tennis |
Men's singles 5
|
Gold |
Sum Tak Ho Yin Biu Wong |
1992 Barcelona |
Table tennis |
Men's teams 4
|
Gold |
Yuet Wah Fung Pui Yi Wong |
1992 Barcelona |
Table tennis |
Women's teams 5
|
Silver |
Shing Chung Chan |
1992 Barcelona |
Athletics |
Men's 100m C8
|
Silver |
Sze Kit Chan |
1992 Barcelona |
Wheelchair fencing |
Men's foil 2
|
Silver |
Kam Loi Chan Sze Kit Chan Wai Ip Kwong Sik Lau |
1992 Barcelona |
Wheelchair fencing |
Men's team foil
|
Silver |
Sze Kit Chan |
1992 Barcelona |
Wheelchair fencing |
Men's sabre 2
|
Bronze |
Yiu Cheung |
1992 Barcelona |
Athletics |
Men's 100m C7
|
Bronze |
Kam Shing Kwong Sui Lam Ip |
1992 Barcelona |
Table tennis |
Men's teams 5
|
Bronze |
Yuet Wah Fung |
1992 Barcelona |
Table tennis |
Women's open 1–5
|
Bronze |
Yuet Wah Fung |
1992 Barcelona |
Table tennis |
Women's singles 5
|
Gold |
Shing Chung Chan Kwok Pang Chao Yiu Cheung Cheung Wa Wai So |
1996 Atlanta |
Athletics |
Men's 4 × 100 m relay T34-37
|
Gold |
Wai Leung Cheung |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's épée individual A
|
Gold |
Man Fai Chui Wai Leung Cheung Wai Ip Kwong Yan Yun Tai |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's épée team
|
Gold |
Wai Leung Cheung |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual A
|
Gold |
Kam Loi Chan Sze Kit Chan Wai Leung Cheung Wai Ip Kwong |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's foil team
|
Silver |
Lai Tang |
1996 Atlanta |
Lawn bowls |
Women's singles LB7/8
|
Silver |
Kam Shing Kwong |
1996 Atlanta |
Table tennis |
Men's singles 5
|
Silver |
Wong Pui Yi |
1996 Atlanta |
Table tennis |
Women's open 1–5
|
Silver |
Yuet Wah Fung Wong Pui Yi |
1996 Atlanta |
Table tennis |
Women's teams 3–5
|
Silver |
Kam Loi Chan Man Fai Chan Sze Kit Chan Yan Yun Tai |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's sabre team
|
Bronze |
Yiu Cheung Cheung |
1996 Atlanta |
Athletics |
Men's 400m T36
|
Bronze |
Lun Chiu |
1996 Atlanta |
Lawn bowls |
Men's singles LB3-5
|
Bronze |
Yuet Wah Fung |
1996 Atlanta |
Table tennis |
Women's open 1–5
|
Bronze |
Kam Loi Chan |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual A
|
Bronze |
Yan Yun Tai |
1996 Atlanta |
Wheelchair fencing |
Men's sabre individual A
|
Gold |
Wa Wai So |
2000 Sydney |
Athletics |
Men's 100m T36
|
Gold |
Wa Wai So |
2000 Sydney |
Athletics |
Men's 200m T36
|
Gold |
Wa Wai So |
2000 Sydney |
Athletics |
Men's 400m T36
|
Gold |
Wai Ling Lai |
2000 Sydney |
Table tennis |
Women's singles C11
|
Gold |
Fung Ying Ki |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual A
|
Gold |
Hui Charn Hung |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual B
|
Gold |
Chan Kam Loi Fung Ying Ki Hui Charn Hung Kwong Wai Ip |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's foil team
|
Gold |
Fung Ying Ki |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's sabre individual A
|
Silver |
Ka Yan Tsang |
2000 Sydney |
Athletics |
Women's long jump F20
|
Silver |
Ting Ching Chung |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's épée individual B
|
Silver |
Ting Ching Chung |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual B
|
Bronze |
Wa Wai So Kwok Pang Chao Shing Chung Chan Yiu Cheung Cheung |
2000 Sydney |
Athletics |
Men's 4 × 100 m relay T38
|
Bronze |
Wai Wai So Kwok Pang Chao Shing Chung Chan Yiu Cheung Cheung |
2000 Sydney |
Athletics |
Men's 4 × 400 m relay T38
|
Bronze |
Chun Lai Yu |
2000 Sydney |
Athletics |
Women's 100m T36
|
Bronze |
Chun Lai Yu |
2000 Sydney |
Athletics |
Women's 200m T36
|
Bronze |
Chun Lai Yu |
2000 Sydney |
Athletics |
Women's 400m T36
|
Bronze |
Ting Ching Chung Wai Ip Kwong Yan Yun Tai |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's épée team
|
Bronze |
Chan Kam Loi Fung Ying Ki Hui Charn Hung Tai Yan Yun |
2000 Sydney |
Wheelchair fencing |
Men's sabre team
|
Gold |
Wa Wai So |
2004 Athens |
Athletics |
Men's 200m T36
|
Gold |
Yuk Wing Leung |
2004 Athens |
Boccia |
Mixed individual BC4
|
Gold |
Yan Chi Lau Yuk Wing Leung |
2004 Athens |
Boccia |
Mixed pair BC4
|
Gold |
Fung Ying Ki |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual A
|
Gold |
Charn Hung Hui |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Men's foil individual B
|
Gold |
Charn Hung Hui Fung Ying Ki Kam Loi Chan Yan Yun Tai |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Men's sabre team open
|
Gold |
Chui Yee Yu |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's épée individual A
|
Gold |
Chui Yee Yu Kit Mui Wong Pui Shan Fan Yui Chong Chan |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's épée team open
|
Gold |
Chui Yee Yu |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's foil individual A
|
Gold |
Yui Chong Chan |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's foil individual B
|
Gold |
Chui Yee Yu Kit Mui Wong Pui Shan Fan Yui Chong Chan |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's foil team open
|
Silver |
Wa Wai So |
2004 Athens |
Athletics |
Men's 100m T36
|
Silver |
Wa Wai So |
2004 Athens |
Athletics |
Men's 400m T36
|
Silver |
Charn Hung Hui Fung Ying Ki Kam Loi Chan Wai Ip Kwong |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Men's foil team open
|
Silver |
Charn Hung Hui |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Men's sabre individual B
|
Silver |
Pui Shan Fan |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's épée individual A
|
Silver |
Yui Chong Chan |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's épée individual B
|
Silver |
Pui Shan Fan |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Women's foil individual A
|
Bronze |
Wai Ip Kwong |
2004 Athens |
Wheelchair fencing |
Men's épée individual A
|
Gold |
So Wa Wai |
2008 Beijing |
Athletics |
Men's 200m T36
|
Gold |
Kwok Hoi Ying Karen |
2008 Beijing |
Boccia |
Mixed individual BC2
|
Gold |
Chan Yui Chong |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Women's individual foil B
|
Gold |
Chan Yui Chong |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Women's individual épée B
|
Gold |
Yu Chui Yee |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Women's individual foil A
|
Silver |
Leung Yuk Wing |
2008 Beijing |
Boccia |
Mixed individual BC4
|
Silver |
Hui Charn Hung |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Men's individual sabre B
|
Silver |
Yu Chui Yee |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Women's individual épée B
|
Bronze |
So Wa Wai |
2008 Beijing |
Athletics |
Men's 100m T36
|
Bronze |
Fan Pui Shan |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Women's individual épée A
|
Bronze |
Fan Pui Shan |
2008 Beijing |
Wheelchair fencing |
Women's individual foil A
|
Gold |
Wong Ka Man |
2012 London |
Table tennis |
Women's individual C11
|
Gold |
Yu Chui Yee |
2012 London |
Wheelchair fencing |
Women's individual foil A
|
Gold |
Yu Chui Yee |
2012 London |
Wheelchair fencing |
Women's individual épée A
|
Silver |
So Wa Wai |
2012 London |
Athletics |
Men's 200m T36
|
Silver |
Yeung Chi Ka |
2012 London |
Table tennis |
Women's individual C11
|
Silver |
Tam Chik Sum |
2012 London |
Table tennis |
Men's individual épée B
|
Bronze |
Au Kai Lun |
2012 London |
Swimming |
Men's 100m backstroke S14
|
Bronze |
Leung Shu Hang |
2012 London |
Swimming |
Women's 100m breaststroke SB14
|
Bronze |
Chan Wing Kin |
2012 London |
Wheelchair fencing |
Men's individual sabre A
|
Bronze |
Chan Yui Chong |
2012 London |
Wheelchair fencing |
Women's individual épée B
|
Bronze |
Chan Wing Kin Chung Ting Ching Wong Tang Tat |
2012 London |
Wheelchair fencing |
Men's team foil open
|
Bronze |
Chan Yui Chong Fan Pui Shan Yu Chui Yee |
2012 London |
Wheelchair fencing |
Women's team épée open
|
Gold |
Leung Yuk Wing |
2016 Rio de Janeiro |
Boccia |
Mixed individual BC4
|
Gold |
Tang Wai-lok |
2016 Rio de Janeiro |
Swimming |
Men's 200m freestyle S14
|
Silver |
Yu Chui Yee |
2016 Rio de Janeiro |
Wheelchair fencing |
Women's individual foil A
|
Silver |
Chan Yui Chong Justine Charissa Ng Yu Chui Yee |
2016 Rio de Janeiro |
Wheelchair fencing |
Women's team épée
|
Bronze |
Ng Mui Wui |
2016 Rio de Janeiro |
Table tennis |
Women's individual C11
|
Bronze |
Chan Yui Chong |
2016 Rio de Janeiro |
Wheelchair fencing |
Women's individual épée B
|
Silver |
Leung Yuk Wing Lau Wai Yan Vivian Wong Kwan Hang |
2020 Tokyo |
Boccia |
Mixed pairs BC4
|
Silver |
Chu Man Kai |
2020 Tokyo |
Badminton |
Men's singles SH6
|
Bronze |
Wong Ting Ting |
2020 Tokyo |
Table tennis |
Women's individual C11
|
Bronze |
Leung Yuk Wing |
2020 Tokyo |
Boccia |
Mixed individual BC4
|
Bronze |
Chan Ho Yuen |
2020 Tokyo |
Badminton |
Men's singles WH2
|