Last Updated: November 9, 2018
Staff
Executive Office
- Frederick Kempe, President and CEO
- Damon M. Wilson, Executive Vice President
- Karl Hopkins, General Counsel
- Julie Varghese, Chief Administrative Officer
- Tess deBlanc-Knowles, Chief of Staff
- Andrew Goff, Executive Assistant to the President and CEO
- Abigail Hermes, Executive Assistant to the Chief Administrative Officer
- Stephanie Keinz, Special Assistant to the Executive Vice President
- Moritz Luetgerath, Research Assistant to the President and CEO
Advisors
- Michael B. Greenwald, Senior Advisor to the President and CEO
- William F. Wechsler, Senior Advisor for Middle East
Office of Human Resources
- Ashley Harris, Director, Global HR and Talent Development
- Adnana Korkutovic, HR Specialist
- Abigail Varela, HR Specialist
Office of External Relations
Development
- Carrie Kolasky, Vice President, Development
- Gina E. Wood, Director, Foundation and Institutional Giving
- Kristi Pappalardo, Director, Corporate Relations and Awards Dinners
- Vriddhi Sujan, Deputy Director, Board Relations and Strategic Planning
- Jessie Dzura, Deputy Director, Development
- Brendan Simmons, Associate Director, Foundation and Institutional Giving
- Sara Yoskoski, Associate Director, Development
- Kiana Barcelona, Special Assistant to Vice President, Development
- Ursula Murdaugh, Project Associate, Foundation and Institutional Giving
- Elias Yousif, Program Assistant, Board Relations
- Matthew Donovan, Program Assistant, Corporate and Individual Giving
- Hannah Price, Development Operations Assistant
Communications
- Andrew Marshall, Vice President, Communications
- Ashish Kumar Sen, Deputy Editorial Director
- Graham Lampa, Deputy Director, Digital Communications
- Nancy Messieh, Digital Content Producer
- Susan Cavan, Editor
- Travis Horne, Associate Director, Media Relations
- Deven Johnson, Video Editor
- Nicole Meir, Media Relations Assistant
- David Wemer, Assistant Director, Editorial
- Roshni Majumdar, Digital Engagement Assistant
Events
- Vicente Garcia, Director, Events & Special Initiatives
- Iveta Kruma, Deputy Director, Global Events
- Katharine Sagar, Deputy Director, Flagship and External Events
- Laura Macedo, Associate Director
- Chidi Nwaneri, Assistant Director
- Chaz McCray, Facilities Assistant
- Tom Noll, Program Assistant
- Cedric Hall, Audiovisual Manager
- Bryan Mendives, Audiovisual Coordinator
- Kelsey Henquinet, Project Assistant, Event Operations
Office of Finance and Operations
- Matt Haggerty, Controller
- Alyson Miller, Finance and Grants Manager
- Noor Nazari, Senior Grants Accountant
- Michael Van Court, Staff Accountant
- Eileen Webb-Braxton, Office Administrator
- Emily Hottinger, Receptionist
Africa Center
- J. Peter Pham, Vice President for Research and Regional Initiatives and Director
- Bronwyn Bruton, Director of Programs and Studies and Deputy Director
- Jonathan Gass, Assistant Director
- James Wholley, Program Assistant
Fellows
- Aubrey Hruby, Senior Fellow
- Rudolph Atallah, Nonresident Senior Fellow
- Christopher Leins, Nonresident Senior Fellow
- Constance Berry Newman, Nonresident Senior Fellow
- Aleksandra Gadzala, Nonresident Senior Fellow
- Pierre Englebert, Nonresident Senior Fellow
- Abdoul Salam Bello, Visiting Fellow
Global Energy Center
- Richard L. Morningstar, Founding Chairman
- Randy Bell, Director
- David L. Goldwyn, Chairman, Energy Advisory Group
- Defne (Sadıklar) Arslan, Director, Atlantic Council IN TURKEY and Istanbul Summit
- Pinar Dost, Deputy Director, Atlantic Council IN TURKEY and Istanbul Summit
- David Livingston, Deputy Director, Climate and Advanced Energy
- Bina Hussein, Associate Director
- Reed Blakemore, Associate Director
- Gray Johnson, Assistant Director
- Becca Hunziker, Program Assistant
- Grady Wilson, Program Assistant, Atlantic Council IN TURKEY and Istanbul Summit
- Daniel Cooksey, Project Assistant, Global Energy Forum
Fellows
- Cynthia Quarterman, Distinguished Senior Fellow
- David Koranyi, Senior Fellow for Energy Diplomacy
- Ragnheiður Elín Árnadóttir, Nonresident Senior Fellow
- Neil Robert Brown, Nonresident Senior Fellow
- Joe Bryan, Nonresident Senior Fellow
- Philip Cornell, Nonresident Senior Fellow
- Bud Coote, Nonresident Senior Fellow
- Matthew Bryza, Nonresident Senior Fellow
- Peter Dean, Nonresident Senior Fellow
- Charles Ellinas, Nonresident Senior Fellow
- Charles K. Ebinger, Nonresident Senior Fellow
- Craig Hart, Nonresident Senior Fellow
- Robert F. Ichord, Nonresident Senior Fellow
- Robert "RJ" Johnston, Nonresident Senior Fellow
- Melanie A. Kenderdine, Nonresident Senior Fellow
- Annie Medaglia, Nonresident Senior Fellow
- John E. Morton, Nonresident Senior Fellow
- David Mortlock, Nonresident Senior Fellow
- Friedbert Pflüger, Nonresident Senior Fellow
- Ian Ralby, Nonresident Senior Fellow
- Alan Riley, Nonresident Senior Fellow
- John Roberts, Nonresident Senior Fellow
- Ellen Scholl, Nonresident Senior Fellow
- Jean-François Seznec, Nonresident Senior Fellow
- Brenda Shaffer, Nonresident Senior Fellow
- Bill Stetson, Nonresident Senior Fellow
- Branko Terzic, Nonresident Senior Fellow
- Harry Tzimitras, Nonresident Senior Fellow
- Ellen Wald, Nonresident Senior Fellow
- Heather Zichal, Nonresident Senior Fellow
Eurasia Center
- John E. Herbst, Director
- Geysha Gonzalez, Deputy Director
- Melinda Haring, Editor, UkraineAlert
- Emily Spak, Program Assistant
- Shelby Magid, Program Assistant
- Michael Newton, Communications Coordinator
- Leona Amosah, Project Assistant
- Marianna Portnyagina, Project Assistant
Fellows
- Ross Wilson, Distinguished Senior Fellow
- Daniel Fried, Distinguished Fellow
- Natalie Jaresko, Distinguished Fellow
- Anders Åslund, Resident Senior Fellow
- Dimitar Bechev, Nonresident Senior Fellow
- Matthew Bryza, Nonresident Senior Fellow
- Michael Carpenter, Nonresident Senior Fellow
- Ariel Cohen, Nonresident Senior Fellow
- James Coyle, Nonresident Senior Fellow
- Charles Ellinas, Nonresident Senior Fellow, Eurasian Energy Future Initiative
- Timothy Fairbank, Nonresident Senior Fellow
- Edward Fishman, Nonresident Senior Fellow
- Diane Francis, Nonresident Senior Fellow
- Sabine Freizer, Nonresident Senior Fellow
- Agnia Grigas, Nonresident Senior Fellow
- Jakub Kalenský, Nonresident Senior Fellow
- Adrian Karatnycky, Nonresident Senior Fellow
- Brian Mefford, Nonresident Senior Fellow
- David Merkel, Nonresident Senior Fellow
- John Roberts, Nonresident Senior Fellow
- Mark Simakovsky, Nonresident Senior Fellow
- Daniel V. Speckhard, Nonresident Senior Fellow
- Harry Tzimitras, Nonresident Senior Fellow
- Peter Dickinson, Nonresident Research Fellow
- Maxim Eristavi, Nonresident Research Fellow
- Laura Linderman, Nonresident Research Fellow
- Dr. Andrei Kirilenko, Nonresident Senior Fellow
Global Business and Economics Program
- Bart Oosterveld, Director
- Marie Kasperek, Associate Director
- Ole Moehr, Assistant Director
- Alvaro Morales Salto-Weis, Program Assistant
Fellows
- Chris Brummer, Nonresident Senior Fellow
- Julie Chon, Nonresident Senior Fellow
- John Forrer, Nonresident Senior Fellow
- Barbara C. Matthews, Nonresident Senior Fellow
- Andrea Montanino, Nonresident Senior Fellow
- Brian O'Toole, Nonresident Senior Fellow
- Daleep Singh, Nonresident Senior Fellow
- Earl Anthony Wayne, Nonresident Senior Fellow
- Valerie Rouxel-Laxton, Nonresident Senior Fellow
- Samantha Sultoon, Visiting Senior Fellow
Scowcroft Center for Strategy and Security
- Barry Pavel, Senior Vice President, Arnold Kanter Chair, and Director
- Matthew Kroenig, Deputy Director
- Miyeon Oh, Senior Fellow & Director, Asia Security Initiative
- Carrie Lee, Senior Advisor
- James Hildebrand, Project Assistant
- Shaun Ee, Program Assistant
Fellows
- Ellen O. Tauscher, Vice Chair
- Chuck Hagel, Distinguished Statesman
- Franklin D. Kramer, Distinguished Fellow
- Jan M. Lodal, Distinguished Fellow
- August Cole, Director, Art of Future Warfare Project and Nonresident Senior Fellow
- Robert A. Manning, Resident Senior Fellow
- Max Brooks, Nonresident Senior Fellow
- Ann-Sofie Dahl, Nonresident Senior Fellow
- Kenneth Geers, Nonresident Senior Fellow
- Ben Jensen, Nonresident Senior Fellow
- Paolo Messa, Nonresident Senior Fellow
- Jamie Metzl, Nonresident Senior Fellow for Technology and National Security
- Pierre Noel, Nonresident Senior Fellow
- Patrick O'Reilly, Nonresident Senior Fellow
- John Raidt, Nonresident Senior Fellow
- Stephen Rodriguez, Nonresident Senior Fellow
- Frank A. Rose, Nonresident Senior Fellow
- Samantha Sultoon, Visiting Senior Fellow
- Sandra Whitehouse, Nonresident Senior Fellow
- Lt Col David Fazenbaker, US Air Force Senior Fellow
- Col Duane Miller, US Army Senior Fellow
- Commander Joshua VerGow, US Navy Senior Fellow
- Dustin Richards, US Air Force Senior Fellow
- Lt Col Cesar Rodriguez, US Marine Corps Senior Fellow
- Tien-Chen Lee, Taiwan Air Force Senior Fellow
- Brian Sung, Taiwan Marine Corps Visiting Fellow
- John Watts, Nonresident Senior Fellow
- Michael Weiss, Nonresident Senior Fellow
- Dave Anthony, Nonresident Fellow
- Beth Flores, Nonresident Fellow
- Olin Wethington, Nonresident Fellow
- Leland R. Miller, Nonresident Senior Fellow
- Marta Kepe, Nonresident Senior Fellow
- Paul D. Miller, Nonresident Senior Fellow
- Robert Dohner, Nonresident Senior Fellow
- Sunbong Kim, Visiting Fellow
- Jungbae Seo, Visiting Fellow
- Cheol Hee Park, Visiting Senior Fellow
- Taisuke Mibae, Visiting Senior Fellow
- Hweon Bae Hwang, Visiting Fellow
- Jaakko Lehtovirta, Visiting Finnish Fellow
- Al Merilainen, Canada Air Force Fellow
Cyber Statecraft Initiative
- Klara Jordan, Director
- Safa Shahwan, Assistant Director
Fellows
- Dmitri Alperovitch, Nonresident Senior Fellow
- Pete Cooper, Nonresident Senior Fellow
- David Etue, Nonresident Senior Fellow
- Laura Galante, Nonresident Senior Fellow
- Jason Healey, Nonresident Senior Fellow
- Alexander Klimburg, Nonresident Senior Fellow
- Andrea M. Matwyshyn, Nonresident Senior Fellow
- Jeff Moss, Nonresident Senior Fellow
- Neal Pollard, Nonresident Senior Fellow
- Christopher Porter, Nonresident Senior Fellow
- Gregory Rattray, Nonresident Senior Fellow
- Katheryn E. Rosen, Nonresident Senior Fellow
- Megan Stifel, Nonresident Senior Fellow
- Kimberly Zenz, Nonresident Senior Fellow
- Kenneth Geers, Nonresident Senior Fellow
- Catherine Lotrionte, Brent Scowcroft Scholar
Emerging Defense Challenges Initiative
- Steven Grundman, M.A. and George Lund Fellow for Emerging Defense Challenges
- Michelle Brooks, Nonresident Senior Fellow
- James Hasik, Nonresident Senior Fellow for Defense
Middle East Security Initiative
- Rachel Brandenburg, Director
- Salam Fayyad, Distinguished Statesman
- Katherine Wolff, Assistant Director
- Holly Dagres, Editor, IranSource; Nonresident Fellow
- Nicholas Blanford, Nonresident Senior Fellow
- Rex Brynen, Nonresident Senior Fellow
- Borzou Daragahi, Nonresident Senior Fellow
- Elisa Catalano Ewers, Nonresident Senior Fellow
- Nilsu Goren, Nonresident Senior Fellow
- Elisabeth Kendall, Nonresident Senior Fellow
- Nader Uskowi, Nonresident Senior Fellow
- John Watts, Nonresident Senior Fellow
Foresight, Strategy, and Risks
- Mathew J. Burrows, Director, Foresight, Strategy, and Risks Initiative
- Samuel Klein, Assistant Director
- Anastasia Kazteridis, Program Assistant
Fellows
- Jasmine El-Gamal, Nonresident Senior Fellow
- Ash Jain, Resident Senior Fellow
- Peter Engelke, Resident Senior Fellow
- Conrad Tucker, Science and Policy Fellow
- Greg Lindsay, Nonresident Senior Fellow
- Ayesha Khanna, Nonresident Senior Fellow
- Jaana Remes, Nonresident Senior Fellow
- Todd Rosenblum, Nonresident Senior Fellow
- Paul Saffo, Nonresident Senior Fellow
- Jennifer Sciubba, Nonresident Senior Fellow
- Ali Wyne, Nonresident Senior Fellow
- Maria J. Stephan, Nonresident Senior Fellow
Transatlantic Security Initiative
- Lauren Speranza, Deputy Director
- Clementine G. Starling, Associate Director
- Connor McPartland, Program Assistant
Fellows
- Jorge Benitez, Director, NATOSource; Resident Senior Fellow
- Hans Binnendijk, Distinguished Fellow
- Ian Brzezinski, Resident Senior Fellow
- Matt Brand, Nonresident Senior Fellow
- Kate Brannen, Nonresident Senior Fellow
- Henrik Breitenbauch, Nonresident Senior Fellow
- Jon Dunne, Nonresident Senior Fellow
- Paul R.S. Gebhard, Nonresident Senior Fellow
- Timo S. Koster, Ambassadorial Fellow
- Erwan Lagadec, Nonresident Senior Fellow
- Jeffrey Lightfoot, Nonresident Senior Fellow
- Kathleen McInnis, Nonresident Senior Fellow
- Leo Michel, Nonresident Senior Fellow
- Robert Nurick, Nonresident Senior Fellow
- Fabrice Pothier, Nonresident Senior Fellow
- Martin Neill, Nonresident Senior Fellow
- Stanley Sloan, Nonresident Senior Fellow
- Stefano Stefanini, Nonresident Senior Fellow
- Alexander "Sandy" Vershbow, Nonresident Senior Fellow
- Claire Yorke, Nonresident Senior Fellow
Adrienne Arsht Latin America Center
- Jason Marczak, Director
- Paula Garcia Tufro, Deputy Director
- Maria Fernanda Perez Arguello, Associate Director
- Katherine Pereira, Associate Director
- Roberta Braga, Associate Director
- Angela Chavez, Associate Director
- Patricia Thomas, Program Assistant
- Domingo Sadurni, Project Assistant
Fellows
- Capricia Penavic Marshall, Atlantic Council Ambassador-in-Residence
- David L. Goldwyn, Nonresident Senior Energy Fellow
- Ricardo Sennes, Nonresident Senior Brazil Fellow
- Daniel Marteleto Godinho, Nonresident Senior Fellow
- Laura Albornoz Pollmann, Nonresident Senior Fellow
- Rodrigo Janot Monteiro de Barros, Nonresident Senior Fellow
- André Soares, Nonresident Fellow
Rafik Hariri Center for the Middle East
- William F. Wechsler, Senior Advisor for Middle East Programs; Interim Director
- Tuqa Nusairat, Deputy Director
- Stefanie Hausheer Ali, Associate Director
- Reema Hibrawi, Associate Director
- Emily Burchfield, Assistant Director
- Erin Neale, Research Assistant
- Sama'a Al-Hamdani, Research Assistant
Fellows
- Faysal Itani, Resident Senior Fellow
- Karim Mezran, Resident Senior Fellow
- Aaron Stein, Resident Senior Fellow
- Ali Alfoneh, Nonresident Senior Fellow
- Amb. Michael Duclos, Nonresident Senior Fellow
- Stephen Grand, Nonresident Senior Fellow
- H.A. Hellyer, Nonresident Senior Fellow
- Frederic C. Hof, Nonresident Senior Fellow
- Mohsin Khan, Nonresident Senior Fellow
- Nabeel Khoury, Nonresident Senior Fellow
- Richard LeBaron, Nonresident Senior Fellow
- Lawrence Pintak, Nonresident Senior Fellow
- Jillian Schwedler, Nonresident Senior Fellow
- Afrah Nasser, Nonresident Senior Fellow
- Mona Alami, Nonresident Fellow
- Rashad al-Kattan, Nonresident Fellow
- Hussein Amach, Nonresident Fellow
- Yussef Auf, Nonresident Fellow
- Anthony Elghossain, Nonresident Fellow
- Hafsa Halawa, Nonresident Fellow
- Elissa Miller, Nonresident Fellow
- Andrea Taylor, Nonresident Fellow
South Asia Center
- Bharath Gopalaswamy, Director
- Barbara Slavin, Director, Future of Iran Initiative
- Nidhi Upadhyaya, Senior Research/Program Associate
- Masoud Mostajabi, Assistant Director, Iran Initiative
- Trevor Cloen, Project Assistant
- Kristopher Haag, South Asia Advisor
- Mark Brunner, South Asia Advisor
Fellows
- Manish Tewari, Distinguished Senior Fellow
- Shuja Nawaz, Distinguished Fellow
- James B. Cunningham, Nonresident Senior Fellow
- Amir Handjani, Resident Senior Fellow
- Rohan Gunaratna, Nonresident Senior Fellow
- Maya Mirchandani, Nonresident Senior Fellow
- Javid Ahmad, Nonresident Fellow
- Yelena Biberman, Nonresident Fellow
- Gaurav Kampani, Nonresident Fellow
- Manjari Miller, Nonresident Fellow
Adrienne Arsht Center for Resilience
- Eric Ridge, Acting Director
- Alex Paul, Assistant Director
- Samuel Jeffrey, Program Assistant
Fellows
- Peter Neffenger, Distinguished Fellow
- Brian Kamoie, Nonresident Senior Fellow
- Amy Pope, Nonresident Senior Fellow
- Timothy Manning, Nonresident Senior Fellow
Future Europe Initiative
- Anna Wieslander, Director, Northern Europe
- Reginald Dale, Senior Fellow and Director, Transatlantic Media Network
- Jörn Fleck, Associate Director
- Sarah Bedenbaugh, Associate Director, European Union and Special Initiatives
- Denise Forsthuber, Associate Director
- James Batchik, Project Assistant
Fellows
- Peter Westmacott, Distinguished Ambassadorial Fellow
- Frances Burwell, Distinguished Fellow
- Daniel Fried, Distinguished Fellow
- Daniel Vajdich, Nonresident Senior Fellow
- Evelyn Farkas, Nonresident Senior Fellow
- Henrik Fogh Rasmussen, Nonresident Senior Fellow
- Jeffrey Gedmin, Nonresident Senior Fellow
- Jérémie Gallon, Nonresident Senior Fellow
- Laure Mandeville, Nonresident Senior Fellow
- Nicholas Dungan, Nonresident Senior Fellow
- Sabine Freizer, Nonresident Senior Fellow
- Vivien Haig, Nonresident Senior Fellow
- Daniel V. Speckhard, Nonresident Senior Fellow
- Anna Juhos, Atlanticist Fellow
- Fanni Virag, Atlanticist Fellow
Advisors
- Guy de Selliers, Senior Advisor
- Sally A. Painter, Senior Advisor
Millennium Leadership Program
- Daniel Bennett, Director
- Kate Koett, Associate Director
Fellows
- Col. Greg Douquet, Nonresident Senior Fellow
- Jonathan Silverthorne, Nonresident Senior Fellow
Digital Forensic Research Lab
- Graham Brookie, Director and Managing Editor
- Ben Nimmo, Information Defense Fellow
- Nicholas Yap, Assistant Director
- Nika Aleksejeva, Lead Digital Forensic Researcher Baltics
- Donara Barojan, Assistant Director R&D and Digital Forensic Research Associate Baltics
- Aric Toler, Lead Digital Forensic Researcher, Eurasia
- Lukas Andriukaitis, Digital Forensic Research Assistant, Baltics & Eurasia
- Anna Pellegatta, Digital Forensic Research Assistant
- Michael Sheldon, Digital Forensic Research Assistant, Eurasia
Fellows
- Richard Stengel, Distinguished Fellow
- Naz Durakoglu, Nonresident Senior Fellow
- Eliot Higgins, Nonresident Senior Fellow