For example: 50 random people from the database of Descendants of the Great Sejm, which are also in Polish WikipediaFelicjan Jabłonowski: Felicjan Jabłonowski herbu Prus III (zm. 1778) oboźny polny koronny od 1772, szambelan królewski od 1765, stolnik wyszogrodzki od 1755, starosta koropecki.
Marceli Poniński: Marceli Poniński herbu Łodzia (ur. 6 stycznia 1749 w Szyszynie, zm. 10 września 1817) wojski gnieźnieński, poseł na Sejm Czteroletni z województwa gnieźnieńskiego w 1790 roku.
Michał Józef Rzewuski: Michał Józef Rzewuski Beydo herbu Krzywda (ur. 1699, zm. 1769) wojewoda podolski od 1762, wojewoda podlaski od 1752, pisarz wielki koronny od 1744, pisarz polny koronny w l. 1736-1752 krajczy wielki koronny od 1729, wicemarszałek Trybunału Głównego Koronnego w 1727 roku, starosta wiszeński, przemyski, żydaczowski, kamionacki, drohowyski, olchowiecki i czerniejowski, pułkownik chorągwi husarskiej.
Józefa Kisielnicka: Józefa Kisielnicka ps. Esteja (ur. 1859 w Broniszewicach, zm. 22 czerwca 1941 w Warszawie) polska pisarka i działaczka społeczna z przełomu XIX i XX wieku.
Ksawery Branicki (przyrodnik): Ksawery Władysław Aleksander Konstanty Andrzej Leon Branicki (ur. 19 kwietnia 1864 w Paryżu, zm. 18 czerwca 1926 w Montrésor) hrabia, polski przyrodnik, muzealnik, kolekcjoner.
Zdzisław Szczyt-Niemirowicz: Zdzisław Szczyt-Niemirowicz (Niemirowicz-Szczytt / Niemirowicz) ps. Kowalski (ur. 22 maja 1928 w Warszawie, zm. 12 lutego 2000 w Paryżu) polski ekonomista, menedżer, dyrektor Komitetu do spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej COSPAR w Paryżu, powstaniec warszawski
Wacław Seweryn Rzewuski: Wacław Seweryn Rzewuski herbu Krzywda; nazwiska przybrane, przydomki i krypt.: Emir Tadż el faher Abd-el-Niszan; Emir Arslan; Abu Assed; Le Comte W. S. R.; Dżiecar el cheil; Hrabia W. S. R.; W... R... (ur. 15 grudnia 1784 we Lwowie, zm. 1831(?)) syn Seweryna Rzewuskiego, hetmana polnego koronnego i Konstancji Małgorzaty Lubomirskiej, podróżnik, orientalista, pamiętnikarz, poeta, jeździec i znawca koni.
Zygmunt Laskowski: Zygmunt Władysław Laskowski, Sigismond Ladislas Laskowski (ur. 19 stycznia 1841 w Warszawie, zm. 15 kwietnia 1928 w Genewie) polski lekarz, anatom, profesor anatomii Uniwersytetu Genewskiego, uczestnik powstania styczniowego, działacz polonijny.
Antoni Grodzicki: Antoni Aleksander Maria Grodzicki (ur. 21 czerwca 1936 roku w Morzycach) polski chemik, profesor chemii nieorganicznej i chemii koordynacyjnej.
Kazimierz Wóycicki (literat): Kazimierz Dominik Wóycicki h. Rawicz (ur. w 1876 w Warszawie, zm. 11 maja 1938 tamże) polski historyk i teoretyk literatury, nauczyciel, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, autor publikacji naukowych i podręczników.
Róża Czacka: Róża Maria Czacka herbu Świnka (ur. 22 października 1876 w Białej Cerkwi, zm. 15 maja 1961 w Laskach) polska zakonnica, opiekunka niewidomych, założycielka Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi (1911) i Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża (1918) oraz Czcigodna Służebnica Boża.
Maria Olszewska (biolog): Maria Joanna Olszewska, z domu Skwarczyńska (ur. 21 kwietnia 1929 w Stanisławowie, zm. 3 lutego 2011 w Łodzi) biolog, członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, profesor zwyczajny, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego.
Cyprian Lachnicki: Cyprian Lachnicki (ur. 1824 w Lachnowie na Grodzieńszczyźnie, zm. 27 grudnia 1906 w Warszawie) dyrektor warszawskiej szkoły artystycznej zw. Klasą Rysunkową, dyrektor Muzeum Sztuk Pięknych w Warszawie (obecnie Muzeum Narodowe), kolekcjoner dzieł sztuki, artysta-amator.
François Rosset: François Rosset (ur. w 1958 r.) szwajcarski profesor literatury francuskiej na Uniwersytecie w Lozannie, współpracujący z polskimi literaturoznawcami, tłumacz, wnuk pisarki Zofii Kossak.
Michał Giełgud: Michał Giełgud herbu własnego (zm. 1813), marszałek nadworny litewski od 1793 roku, szambelan Jego Królewskiej Mości w 1781/1782 roku, członek Sztabu Generalnego Wojska Wielkiego Księstwa Litewskiego w 1792 roku, pisarz polny litewski w latach 1790-1793, konsyliarz Rady Nieustającej od 1786, marszałek konfederacji generalnej Wielkiego Księstwa Litewskiego, konsyliarz konfederacji żmudzkiej w konfederacji generalnej litewskiej konfederacji targowickiej, podkomorzy nadworny, pułkownik Księstwa Żmudzkiego, sędzia sejmowy.
Franciszek Hulewicz: Franciszek Hulewicz herbu Nowina konsyliarz konfederacji targowickiej w 1792 roku, łowczy czernihowski w 1791 roku, rotmistrz Kawalerii Narodowej.
Onufry Krzycki: Onufry Krzycki herbu Kotwicz (zm. w 1803 roku) poseł na Sejm Czteroletni z województwa gnieźnieńskiego w 1790 roku, członek Zgromadzenia Przyjaciół Konstytucji Rządowej.
Paweł Juriewicz: Paweł Juriewicz (Jurjewicz) (ur. 6 czerwca 1875 w Odessie, zm. po 1934) dyplomata II Rzeczypospolitej.
Maria Helena Żurowska: Maria Helena Żurowska z Leszczkowa herbu Leliwa, po mężu Kurowska (ur. 31 sierpnia 1916 w Podłużu, zm. 26 kwietnia 1999 w Lund, Szwecja) polska pielęgniarka, działaczka społeczna.
Stanisław Karpiński (ekonomista): Stanisław Karpiński (ur. 23 października 1870 w Raduczu, zm. 24 grudnia 1943 w Warszawie) polski bankowiec, minister skarbu, prezes Banku Polskiego.
Antonina Działowska: Antonina Działowska (ur. 3 grudnia 1841 w Mgowie, zm. 26 września 1884 tamże) polska ziemianka, mecenas nauki, siostra Zygmunta Działowskiego.
Antoni Teodor Ostaszewski: Antoni Teodor Ostaszewski (ur. 22 listopada 1837 w Serocku, zm. 23 grudnia 1909 w Warszawie) polski inżynier, budowniczy mostu łyżwowego we Włocławku, uczestnik powstania styczniowego.
Jerzy Franciszek Grabowski: Jerzy Franciszek Grabowski herbu Topór (ur. 1756 w Święcianach, zm. po 1800) generał lejtnant wojsk litewskich, generalny inspektor jazdy wojsk litewskich, komendant wojsk Republiki Rzymskiej w latach 1798-1799, ewangelik reformowany.
Mieczysław Bukowiecki: Mieczysław Bukowiecki (ur. 20 września 1869 w Mszczyczynie, powiat śremski, zm. 18 grudnia 1931 w Cichowie) tytularny generał brygady Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej oraz walk o niepodległość Polski z bolszewikami.
Roman Potocki: Roman Alfred Maria Potocki (ur. 16 grudnia 1851 w Łańcucie, zm. 24 września 1915 tamże) hrabia, III ordynat łańcucki, poseł na Sejm Krajowy Galicji od 1883, austriacki szambelan o 1879, dziedziczny członek Izby Panów od 1890, tajny radca od 1898.
Barbara Hulanicka (plastyczka): Barbara Hulanicka, z domu Sierakowska (ur. 23 czerwca 1924 w Warszawie, zm. 23 lipca 2012 w Barczewie) polska artystka plastyczka, projektantka tkanin artystycznych.
Zygmunt Mineyko: Zygmunt Mineyko gr. , biał. () (ur. 1840, zm. 27 grudnia 1925 w Atenach) polski arystokrata, powstaniec, oficer, naukowiec i inżynier, naczelnik wojenny powiatu oszmiańskiego w powstaniu styczniowym.
Leopold Hubert: Leopold Hubert (ur. 1832, zm. ?) polski historyk, bibliotekarz, archiwista, wydawca i edytor źródeł historycznych.
Maria Swinarska: Maria Anna Felicja Swinarska (ur. 6 grudnia 1880, zm. 20 marca 1962 w Poznaniu) nauczycielka.
Leon Babiński: Leon Babiński (ur. 13 stycznia 1891 w Warszawie, zm. 11 stycznia 1973 w Szczecinie) polski prawnik-cywilista, współorganizator polskiego sądownictwa w dwudziestoleciu międzywojennym, po II wojnie światowej związany z Politechniką Szczecińską.
Paulina Wilkońska: Paulina Wilkońska, z domu Laucz (Lautsch, ur. 1815 w Swarzędzu, zm. 9 czerwca 1875 w Poznaniu) polska powieściopisarka, redaktorka, pamiętnikarka.
Vicente Sartorius: Vicente Sartorius y Cabeza-de Vaca 4. Markiz de Mario (ur. 30 listopada 1931 w Madrycie, zm. 22 lipca 2002 w Can Misses) hiszpański bobsleista, olimpijczyk.
Maria Straszewska-Rettinger: Maria Aniela Straszewska-Rettinger primo voto Potocka (ur. 23 maja 1918 w Krakowie, zm. 23 października 2011 w Skolimowie) polska reżyser teatralna, odznaczona medalem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.
Hanna Januszewska: Hanna Januszewska-Moszyńska (ur. 20 kwietnia 1905 w Warszawie, zm. 18 lipca 1980 tamże) polska prozaiczka, poetka, tłumaczka, autorka sztuk teatralnych i słuchowisk.
Józef Teodor Głębocki: Józef Teodor Głębocki (ur. 10 marca 1806 r. Bolesław k. Dąbrowy Tarnowskiej, zm. 23 II 1886 Chrzanów), pseudonim J. Doliwa; J.T.G.; Jo.T.G.; Józef Doliwa, herbu Doliwa oficer artylerii, uczestnik powstania listopadowego, historyk, autor prac dotyczących historii Polski i dziejów wojskowości. Pochowany w Krakowie, na Cmentarzu Rakowickim.
Stanisław Słonecki (18901972): Stanisław Słonecki herbu Korab (ur. 27 września lub 23 października 1890, zm. 10 października 1972) polski ziemianin, inżynier rolnik.
Kazimierz Krzywicki: Kazimierz Krzywicki (ur. 1820 na Wołyniu, zm. 26 listopada 1883 w Heidelbergu) polski polityk.
Bartosz Łęczycki: Bartosz Łęczycki (ur. 9 października 1979 w Lublinie) polski muzyk, harmonijkarz, pedagog i popularyzator muzyki.
Juliusz Braun (prawnik): Juliusz Henryk Braun (ur. 2 lipca 1904 w Dąbrowie Tarnowskiej, zm. 31 maja 1990 w Kielcach) polski prawnik, profesor, harcerz.
Siergiej Uwarow: Siergiej Siemionowicz Uwarow, ros. (ur. 25 sierpnia 1786 w Moskwie, zm. 4 września 1855 tamże) rosyjski polityk, minister oświaty Imperium Rosyjskiego (18331848); twórca formuły prawosławie, samowładztwo, ludowość według wielu autorów oficjalnej ideologii Rosji carskiej obowiązującej od czasów Mikołaja I do upadku caratu.
Leon Zbyszewski: Leon Zbyszewski herbu Topór (ur. 17 czerwca 1832 r. na Ukrainie, zm. 20 sierpnia 1907 r. w Krakowie) polski duchowny, publicysta, działacz emigracyjny i społeczny.
Franciszek Mycielski (18321901): Franciszek Cyrjak Cyprjan Mycielski hrabia, herbu Dołęga (ur. 15 marca 1832 w Chociszewicach k. Krobi, zm. 2 marca 1901 w Wiśniowej) ziemianin, działacz gospodarczy, prezes Krakowskiego Towarzystwa Rolniczego, polityk konserwatywny, poseł do Sejmu Krajowego Galicji, członek austriackiej Izby Panów.
Ludwik Niemojowski: Ludwik Niemojowski herbu Wierusz (ur. 1823 w Radoszewicach w Kaliskiem, zm. 18 grudnia 1892 w Warszawie) nowelista, dramaturg, etnograf.
Władysław Bruliński: Władysław Bruliński (ps. Oskar w czasie II wojny światowej, Władysław Znicz w publicystyce opozycyjnej; ur. 15 grudnia 1915 w Łomży, zm. 3 lipca 1998 w Warszawie) żołnierz Armii Krajowej, podpułkownik, uczestnik walk o niepodległość Polski, szef Biura Informacji i Propagandy Okręgu Białostockiego AK, wieloletni więzień polityczny w PRL, podziemny wydawca, autor książek.
Michał Deskur: Michał Stanisław Deskur (ur. 22 września 1973 w Krakowie<ref name="sw"/>) polski przedsiębiorca, od 2012 do 2013 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, od 2013 do 2015 sekretarz stanu i zastępca szefa w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Szymon Kossakowski: Szymon Juda Marcin Korwin-Kossakowski herbu Ślepowron (ur. w 1741 w Szyłach koło Janowa, zm. w Wilnie 25 kwietnia 1794) hetman wielki litewski w 1793 roku, hetman polny litewski w 1792 roku, generał rosyjski w 1790 roku, konsyliarz z Senatu konfederacji generalnej Wielkiego Księstwa Litewskiego w konfederacji targowickiej, członek konfederacji grodzieńskiej w 1793 roku, konfederat barski w 1768 roku, podczaszy kowieński w 1763 roku.
Janusz Sokołowski (chemik): Janusz Sokołowski (ur. 29 października 1921 w Karniszewicach, powiat Łask, zm. 18 maja 1997 w Gdańsku) polski chemik, profesor, pierwszy rektor i doktor honoris causa Uniwersytetu Gdańskiego, rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Gdańsku, specjalista od pochodnych azotowych cukrów. Członek Trybunału Stanu w latach 1989-1991.
Krzysztof Leski: Krzysztof Leski (ur. 9 stycznia 1959 w Warszawie, zm. 1 stycznia 2020 tamże) polski dziennikarz prasowy, telewizyjny i radiowy, w latach 19891991 dziennikarz dziennika Gazeta Wyborcza.
Kazimierz Biernacki (poseł): Kazimierz Biernacki herbu Poraj (ur. ok. 1740, zm. po 1804) polski szlachcic, wojski ostrzeszowski, miecznik ostrzeszowski, stolnik piotrkowski, stolnik poznański, poseł na sejmy.
Stanisław Dubois: Stanisław Józef Dubois (ur. 9 stycznia 1901 w Warszawie, zm. 21 sierpnia 1942 w KL Auschwitz) działacz Polskiej Partii Socjalistycznej, Organizacji Młodzieży Towarzystwa Uniwersytetu Robotniczego, publicysta. Brał udział w powstaniu śląskim i wojnie polsko-bolszewickiej 1920. Był twórcą i przewodniczącym Czerwonego Harcerstwa TUR. W latach 19281933 sprawował mandat posła II i III kadencji Sejmu RP, a od 1938 radnego Warszawy. Pracował na stanowisku sekretarza redakcji gazety Robotnik. Jako przeciwnik rządzącej po 1926 r. sanacji został w 1930 r. uwięziony w Twierdzy Brzeskiej, a następnie skazany w procesie brzeskim na trzy lata więzienia. Brał udział w wojnie obronnej 1939 r., a następnie w lewicowej konspiracji antyhitlerowskiej. Niespełna rok po klęsce Polski został aresztowany i trafił do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau, gdzie uczestniczył w obozowej konspiracji ppor. Witolda Pileckiego. Rozstrzelany w 1942.
Association of Descendants of the Great SejmAssociation of Descendants of the Great Sejm (SPSW) brings together descendants of deputies and senators of the Great Sejm as well as their siblings. The main task is to promote patriotism and responsibility for the affairs of the Republic of Poland. All interested persons Here it is list of SPSW members divided by which MP he is a descendant of. |