Svoboda | Graniru | BBC Russia | Golosameriki | Facebook
SlideShare a Scribd company logo

1

Розв’язування вправ на всі дії з натуральними числами.
Математика, 5 клас
Валентина Гусєва, учитель математики
Ласківської ЗОШ І-ІІІ ст.,
Народицького району, Житомирської області

Мета: Удосконалити навички та вміння з розв'язування вправ на всі дії з
натуральними числами; сприяти розвитку пізнавальної активності школярів,
формуванню їх життєвих компетенцій.
ХІД УРОКУ
I.Організаційний момент.
(Створення психологічного настрою.)
Учитель. Давайте розшифруємо слово УРОК та дізнаємося, що на цьому уроці на
нас чекає і що ви зможете продемонструвати.
∗У − успіх 
чекає
∗ Р − радість
∗ О − обдарованість
продемонструєте
∗ К − кмітливість 

II. Актуалізація опорних знань.
1.Усне опитування.
1) Які числа називають натуральними?
2) Яке найменше натуральне число?
3) Чи існує найбільше натуральне число?
4) Якою системою числення ми користуємося?
5) Назвіть розрядні одиниці натуральних чисел.
6) Назвіть цифри, що використовують для запису натуральних чисел.
7) Чи є число 0 натуральним?
8) Які дії можна виконувати з натуральними числами?
2.Історична довідка.
Учень. (підготувався дома) Ми з'ясували, що будь-яке натуральне число можна записати
за допомогою десяти цифр. Сучасні цифри та сучасна система числення були винайдені в
Індії. Усі системи числення до індійської були занадто незручними. Індійці

2

значною мірою зменшили кількість цифр і довели їх, враховуючи 0, до десяти.
Арабські племена, що населяли Аравійський півострів, захопили ряд невеликих
сусідніх держав, а до VIII ст. вже поширили свою владу на заході до Іспанії та
Португалії, а на сході — до Індії.
Арабська держава, присвоюючи культурні здобутки підкорених народів, досягла
великого розквіту. На сході араби запозичили у індійців мистецтво будувати та лічити.
Індійська система числення розповсюдилася по всій Європі, і цифри отримали назву
«арабських».
Ось так записували цифри древні індійці.

А до таких цифр ми звикли нині:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9.
Скажіть, чому саме так, а не інакше індійці позначали цифри.
(У кожній цифрі кількість кутів дорівнює кількості, яку означає дана цифра.)
3. Усна лічба.
Обчисліть найзручнішим способом:
1) (564 + 677) - 364;
2) 981-(317+ 581);
3) (624+ 531)+ 376;
4) 212 + 496 + 788 - (212 + 788) + 496;
5) 250 -35-4;
6)43 • 81 + 81 • 57 .
III. Розв'язування логічних задач.

3

Етап уроку проходить як змагання учнів за найбільшу кількість правильних
відповідей.
1.Літак долає відстань від міста А до міста В за 1 год 20 хв, а назад повертається за 80
хв. Як це можна пояснити?
(1 год 20 хв = 80 хв)
2.Якщо о 12 год ночі йде дощ, то чи можна чекати через 72 год сонячну погоду?
(Ні, через 72 год знову буде 12 год ночі)
3.У сім'ї 7 братів і в кожного з них є одна сестра. Скільки дітей у сім'ї?
(У семи братів одна й та сама сестра; 8 дітей)
4.Скільки дістанемо десятків, якщо три десятки помножимо на три десятки?
(30 • 30 = 900, 90 десятків)
5. Ти машиніст потяга, який складається з 12 вагонів. Обслуговує потяг бригада з
30 осіб. Начальникові потяга 47 років. Кочегар на 3 роки старший за машиніста.
Скільки років машиністові потяга?
(Стільки років, скільки й тобі)
6. Яйце «в мішечок» вариться 3 хв. Скільки часу потрібно, щоб зварити «в
мішечок» 5 яєць?
(Зхв)
7. У кожному місяці є число 30 або 31. У якому місяці є число 28?
(У кожному)
IV. Розв'язування вправ.
Індивідуальне лото
У конверті учням пропонується набір карток із завданнями та велика карта з
відповідями до них, що записані у прямокутниках таких самих розмірів, як малі
картки. Малих карток більше, ніж відповідей на великій карті. Наприклад, на
великій карті зображено 6 прямокутників, а в учнів 7—8 карток таких самих
розмірів. Учень розв'язує завдання на картці, накриває нею відповідну відповідь на
великій карті (завданням донизу). Якщо всі приклади розв'язано правильно, то
зворотні сторони накладених карток утворять який-небудь умовний шифр:
малюнок, букву тощо, за яким учитель легко може перевірити правильність

4

виконання завдання.
Завдання на малих картках
Обчислити значення виразу або розв'язати рівняння:
1)219-380;
2)54 384 + 38 912;
3)564 : 47 + 250;
4)15х = 225;
5)60 080 - 52 466;
6)20 678 : 422;
7)а – 45= 300;
8)105 • 420.
Велика карта

V. Самостійна робота.
Така самостійна робота дає змогу учням здійснити самоконтроль, своєчасно
виправити помилки. До завдань пропонується список закодованих відповідей, які
записано не послідовно. Код може бути цифровим або буквеним. У результаті учні
отримають певне слово, фразу чи оцінку.
Якщо учень правильно виконає запропоновану самостійну роботу, то утвориться
фраза «Щиро вітаю».
Завдання
Обчислити значення виразу:
1)3804-967;

2)12 009 + 7991;

3) 125 · 86;

4) 9270 : 45;

5)502-8;

6)3333:11;

7) 7008 - 6549; 8) 9876 + 124;
9) 8040 • 8 = 1005;

10) 600 : 25.

5

Код до відповідей

VI. Розв'язування задач з міжнародного конкурсу «Кенгуру».
1.Сума числа 375 і кількості його десятків дорівнює:
а) 382; б) 450; в) 412; г) 427; д) 398.
(382)
2.Вставте пропущене число:
16 (27) 43
29 (?) 56
(27, що є різницею 56 і 29)
3.Вставте пропущене число:

(6, що є часткою 18 і 3)
VII. Конкурс пісень.
Учитель. Наприкінці уроку виконаємо пісенно-математичне завдання. Кожен ряд
по черзі співатиме пісню, у якій використовуються натуральні числа.
VIII. Підсумок уроку.
Вчитель коментовано оцінює роботу учнів.
Учні висловлюють свої враження від уроку (чого досягли; що сподобалось, не
сподобалось, чому; що хотіли б змінити, добавити)
IX. Домашнє завдання.
Скласти дві задачі практичного змісти, при розв’язування яких би
використовувались вивчені дії з натуральними числами.

6

Література
1. Бевз Г.П. Методика викладання математики. -К.: Вища шк., 1989.
2. Депман И.Я., Виленкин Н.Я. За страницами учебника математики. — М.:
Просвещение, 1989.
3. Богданович М.В. Математичні джерельця. —К.: Веселка, 1988.
4. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 5 кл. Х.: Гімназія, 2005.

7

Література
1. Бевз Г.П. Методика викладання математики. -К.: Вища шк., 1989.
2. Депман И.Я., Виленкин Н.Я. За страницами учебника математики. — М.:
Просвещение, 1989.
3. Богданович М.В. Математичні джерельця. —К.: Веселка, 1988.
4. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 5 кл. Х.: Гімназія, 2005.

More Related Content

7558 урок математики 5 клас

  • 1. Розв’язування вправ на всі дії з натуральними числами. Математика, 5 клас Валентина Гусєва, учитель математики Ласківської ЗОШ І-ІІІ ст., Народицького району, Житомирської області Мета: Удосконалити навички та вміння з розв'язування вправ на всі дії з натуральними числами; сприяти розвитку пізнавальної активності школярів, формуванню їх життєвих компетенцій. ХІД УРОКУ I.Організаційний момент. (Створення психологічного настрою.) Учитель. Давайте розшифруємо слово УРОК та дізнаємося, що на цьому уроці на нас чекає і що ви зможете продемонструвати. ∗У − успіх  чекає ∗ Р − радість ∗ О − обдарованість продемонструєте ∗ К − кмітливість  II. Актуалізація опорних знань. 1.Усне опитування. 1) Які числа називають натуральними? 2) Яке найменше натуральне число? 3) Чи існує найбільше натуральне число? 4) Якою системою числення ми користуємося? 5) Назвіть розрядні одиниці натуральних чисел. 6) Назвіть цифри, що використовують для запису натуральних чисел. 7) Чи є число 0 натуральним? 8) Які дії можна виконувати з натуральними числами? 2.Історична довідка. Учень. (підготувався дома) Ми з'ясували, що будь-яке натуральне число можна записати за допомогою десяти цифр. Сучасні цифри та сучасна система числення були винайдені в Індії. Усі системи числення до індійської були занадто незручними. Індійці
  • 2. значною мірою зменшили кількість цифр і довели їх, враховуючи 0, до десяти. Арабські племена, що населяли Аравійський півострів, захопили ряд невеликих сусідніх держав, а до VIII ст. вже поширили свою владу на заході до Іспанії та Португалії, а на сході — до Індії. Арабська держава, присвоюючи культурні здобутки підкорених народів, досягла великого розквіту. На сході араби запозичили у індійців мистецтво будувати та лічити. Індійська система числення розповсюдилася по всій Європі, і цифри отримали назву «арабських». Ось так записували цифри древні індійці. А до таких цифр ми звикли нині: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9. Скажіть, чому саме так, а не інакше індійці позначали цифри. (У кожній цифрі кількість кутів дорівнює кількості, яку означає дана цифра.) 3. Усна лічба. Обчисліть найзручнішим способом: 1) (564 + 677) - 364; 2) 981-(317+ 581); 3) (624+ 531)+ 376; 4) 212 + 496 + 788 - (212 + 788) + 496; 5) 250 -35-4; 6)43 • 81 + 81 • 57 . III. Розв'язування логічних задач.
  • 3. Етап уроку проходить як змагання учнів за найбільшу кількість правильних відповідей. 1.Літак долає відстань від міста А до міста В за 1 год 20 хв, а назад повертається за 80 хв. Як це можна пояснити? (1 год 20 хв = 80 хв) 2.Якщо о 12 год ночі йде дощ, то чи можна чекати через 72 год сонячну погоду? (Ні, через 72 год знову буде 12 год ночі) 3.У сім'ї 7 братів і в кожного з них є одна сестра. Скільки дітей у сім'ї? (У семи братів одна й та сама сестра; 8 дітей) 4.Скільки дістанемо десятків, якщо три десятки помножимо на три десятки? (30 • 30 = 900, 90 десятків) 5. Ти машиніст потяга, який складається з 12 вагонів. Обслуговує потяг бригада з 30 осіб. Начальникові потяга 47 років. Кочегар на 3 роки старший за машиніста. Скільки років машиністові потяга? (Стільки років, скільки й тобі) 6. Яйце «в мішечок» вариться 3 хв. Скільки часу потрібно, щоб зварити «в мішечок» 5 яєць? (Зхв) 7. У кожному місяці є число 30 або 31. У якому місяці є число 28? (У кожному) IV. Розв'язування вправ. Індивідуальне лото У конверті учням пропонується набір карток із завданнями та велика карта з відповідями до них, що записані у прямокутниках таких самих розмірів, як малі картки. Малих карток більше, ніж відповідей на великій карті. Наприклад, на великій карті зображено 6 прямокутників, а в учнів 7—8 карток таких самих розмірів. Учень розв'язує завдання на картці, накриває нею відповідну відповідь на великій карті (завданням донизу). Якщо всі приклади розв'язано правильно, то зворотні сторони накладених карток утворять який-небудь умовний шифр: малюнок, букву тощо, за яким учитель легко може перевірити правильність
  • 4. виконання завдання. Завдання на малих картках Обчислити значення виразу або розв'язати рівняння: 1)219-380; 2)54 384 + 38 912; 3)564 : 47 + 250; 4)15х = 225; 5)60 080 - 52 466; 6)20 678 : 422; 7)а – 45= 300; 8)105 • 420. Велика карта V. Самостійна робота. Така самостійна робота дає змогу учням здійснити самоконтроль, своєчасно виправити помилки. До завдань пропонується список закодованих відповідей, які записано не послідовно. Код може бути цифровим або буквеним. У результаті учні отримають певне слово, фразу чи оцінку. Якщо учень правильно виконає запропоновану самостійну роботу, то утвориться фраза «Щиро вітаю». Завдання Обчислити значення виразу: 1)3804-967; 2)12 009 + 7991; 3) 125 · 86; 4) 9270 : 45; 5)502-8; 6)3333:11; 7) 7008 - 6549; 8) 9876 + 124; 9) 8040 • 8 = 1005; 10) 600 : 25.
  • 5. Код до відповідей VI. Розв'язування задач з міжнародного конкурсу «Кенгуру». 1.Сума числа 375 і кількості його десятків дорівнює: а) 382; б) 450; в) 412; г) 427; д) 398. (382) 2.Вставте пропущене число: 16 (27) 43 29 (?) 56 (27, що є різницею 56 і 29) 3.Вставте пропущене число: (6, що є часткою 18 і 3) VII. Конкурс пісень. Учитель. Наприкінці уроку виконаємо пісенно-математичне завдання. Кожен ряд по черзі співатиме пісню, у якій використовуються натуральні числа. VIII. Підсумок уроку. Вчитель коментовано оцінює роботу учнів. Учні висловлюють свої враження від уроку (чого досягли; що сподобалось, не сподобалось, чому; що хотіли б змінити, добавити) IX. Домашнє завдання. Скласти дві задачі практичного змісти, при розв’язування яких би використовувались вивчені дії з натуральними числами.
  • 6. Література 1. Бевз Г.П. Методика викладання математики. -К.: Вища шк., 1989. 2. Депман И.Я., Виленкин Н.Я. За страницами учебника математики. — М.: Просвещение, 1989. 3. Богданович М.В. Математичні джерельця. —К.: Веселка, 1988. 4. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 5 кл. Х.: Гімназія, 2005.
  • 7. Література 1. Бевз Г.П. Методика викладання математики. -К.: Вища шк., 1989. 2. Депман И.Я., Виленкин Н.Я. За страницами учебника математики. — М.: Просвещение, 1989. 3. Богданович М.В. Математичні джерельця. —К.: Веселка, 1988. 4. Мерзляк А.Г., Полянський В.Б., Якір М.С. Математика: Підручник для 5 кл. Х.: Гімназія, 2005.